شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Monday, 22 April , 2024
امروز : دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 13500
  پرینتخانه » اقتصادی, خبر ویژه تاریخ انتشار : 23 مرداد 1400 - 22:14 | 517 بازدید | ارسال توسط :

دلسوزان و متخصصان نفت و انرژی به «جانا» بپیوندند/ اندیشکده و دیدبانی برای اعتلای صنعت نفت ایران

رئیس هیات موسس اندیشکده نفت و انرژی جانا گفت: نقطه امید کلیه کارکنان صنعت نفت در حوزه معیشت، صندوق بازنشستگان نفت است و عملا تبدیل به حیاط خلوتی شده که کارکنان و بازنشستگان سهمی از رعایت اولویت‌های کارکنان ندارند. اخیرا موسسه مشاوره راهبردی جانا که در حوزه نفت و انرژی در فضایی فنی و تخصصی […]

دلسوزان و متخصصان نفت و انرژی به «جانا» بپیوندند/ اندیشکده و دیدبانی برای اعتلای صنعت نفت ایران

رئیس هیات موسس اندیشکده نفت و انرژی جانا گفت: نقطه امید کلیه کارکنان صنعت نفت در حوزه معیشت، صندوق بازنشستگان نفت است و عملا تبدیل به حیاط خلوتی شده که کارکنان و بازنشستگان سهمی از رعایت اولویت‌های کارکنان ندارند.

اخیرا موسسه مشاوره راهبردی جانا که در حوزه نفت و انرژی در فضایی فنی و تخصصی فعالیت می‌کند در بیانیه‌ای اعلام موجودیت کرد.

در بیانیه این اندیشکده آمده است: با آغاز گام دوم انقلاب، تحولات در حوزه انرژی کشور نیازمند بازآرایی، توانمندسازی و بهره گیری از نیرو‌های مجرب و متخصص در همه‌ی عرصه‌های زنجیره صنعت نفت، نیرو و انرژی‌های تجدید پذیر می‌باشد. “موسسه مشاوره راهبردی نفت و انرژی جانا” به عنوان یک مجموعه تخصصی و انقلابی با بهره گیری از مدیران، کارشناسان ارشد، محققان و صاحب‌نظران در زمینه‌های راهبردی مدیریت، اقتصاد انرژی، فناوری، منابع انسانی، امور حقوقی، بازرگانی و … در حوزه نفت و انرژی در فضایی فنی و تخصصی بررسی و اظهار نظر می‌نماید.

در همین رابطه با علیرضا ضیغمی؛ رئیس هیات موسس و عضو هیات امنای جانا و از مدیران اسبق وزارت نفت گفتگو کردیم که در ادامه تقدیم می‌شود.

شما پس از دهه‌ها فعالیت در عرصه صنعت نفت، پایداری صادرات نفت در جنگ تحمیلی و ناکام کردن دشمنان در تحریم بنزین و … به “جانا” رسیدید در این خصوص لطفا توضیح دهید.
نیرو‌های انقلابی و ارزشی همیشه در کوران اتفاقات ۵ دهه گذشته با هم افزایی، وحدت و تشریک مساعی در خدمت اهداف عالیه نظام و انقلاب اسلامی بودند و در تمام دوره‌های صنعت نفت از اعتصابات تا تشکیل شرکت ملی حفاری، روز‌های سخت دفاع مقدس، بازسازی و تحریم، سرفصل‌های افتخارآمیزی را در صنعت نفت جمهوری اسلامی گشودند در این دوران‌ها متناسب با شرایط خاص، قالب‌های فعالیت طراحی و اجرا می‌شد امروزه دردوران تثبیت جمهوری اسلامی اقتضا داشت این تلاش مومنانه استمرار داشته باشد تا به فرمایش حضرت امام رضوان الله تعالی علیه در بخش صنعت نفت مراقب باشیم که نااهلان و نامحرمان نتوانند به اهداف عالیه این ملت ضربه بزنند؛ لذا سال گذشته برای تحقق‌بخشی به آرمان‌های گام دوم انقلاب اسلامی اقدام به تاسیس موسسه‌ای شد تا همه متخصصان صنعت نفت که آرزوی اعتلای این صنعت را دارند بتوانند در طراحی نقشه راه این صنعت بزرگ نقش ایفا کنند که بحمدلله در اسفندماه این مهم محقق شد.

فلسفه اصلی تشکیل جانا چیست؟
امروزه در دنیا در کنار مجموعه‌های رسمی حکمرانی، طیف گسترده‌ای از اندیشکده‌ها و اتاق فکر‌ها در مورد مسایل مختلف حکمرانی کشور‌ها کار می‌کنند. این مجموعه‌ها در هر موضوعی و چالشی، سناریو‌های مختلفی را بررسی و رهیافت‌های رسیدن به هدف را تحلیل می‌کنند. آن‌ها به دور از قیل و قال‌های خاص حاکم بر بازار سیاست و حکمرانی، با فراغ بال منافع ملی راشناسایی و آن را تبلیغ و ترویج می‌کنند. در کشور ما هم در هر عرصه‌ای نیاز داریم که چنین مجموعه‌ای را داشته باشیم. در واقع می‌توان گفت صدای نظام جمهوری اسلامی در عرصه‌های تخصصی همین اندیشکده‌ها و موسسات هستند. شخصا فکر می‌کنم ده‌ها مجموعه خاص صنعت نفت باید راه بیفتد و دیدبانی منافع ملی را انجام دهند. به همراه موسساتی مثل موسسه مطالعات انرژی با وجود همه خدمات و اقدامات مفیدی که انجام داده و می‌دهند بی شک نقش طلایی این اندیشکده‌ها و موسسات را نیز نباید از نظر دور داشت.

در مورد قالب و چهارچوب فعالیت جانا توضیح دهید.
در واقع اسم کامل این مجموعه “موسسه مشاوره راهبردی نفت و انرژی جانا” است. قصد داریم تا قرن‌ها تجربه انباشته و متراکم در این صنعت، برای بهبود حکمرانی استفاده شود. این موسسه کاملا غیر تجاری است و افرادی که در این مجموعه هستند یا به این مجموعه اضافه می‌شوند بدون چشم داشت مادی در خدمت اهداف انقلاب اسلامی بوده و حتی اعضاء، حق عضویت پرداخت می‌کنند که این حق عضویت نیز برای تامین استقلال مالی مجموعه است تا بتوانیم بدون اتکا به هر مجموعه بیرونی، ان شاالله موسسه را از مطامع خاص گروهها، سیاست بازان و … دور کنیم.

موسسه جانا یک مجموعه بسته است یا اینکه فضا به گونه‌ای ساماندهی شده که افرادی که مایل به همکاری باشند می‌توانند به مجموعه وارد شوند؟
موسسه جانا قصد دارد ظرفیت‌های تخصصی نفت و انرژی که دل در گرو اعتلای این نظام اسلامی داشته باشند را به کارگیرد. هدف این موسسه، ایجاد یک مجموعه برای همنشینی متخصصین است تا نظرات تخصصی خود را به محک چندین دهه تجربه تخصصی بسپارند و از دل این بحث‌های تخصصی، نظریات رشید و پخته سر برآورند و نهال مدیریت تخصصی کشور را تناور کنند. هیچ پیش شرطی جز صیانت از آرمان‌های نظام و منافع ملی کشور برای حضور وجود ندارد که ان شالله در مراحل آتی اطلاع رسانی کامل برای این موضوع صورت خواهد گرفت. ما همیشه برای متخصصینی که مایلند بدون قیل و قال‌های سیاسی، دغدغه‌های فنی خود را پیگیری کنند خلا یک فضای کاملا حرفه‌ای و تخصصی را حس کرده ایم ان شاالله که این موسسه بتواند فضایی حرفه‌ای و امن را برای دلسوزان این کشور فراهم کند.

در مورد ساختار موسسه جانا توضیح دهید.
مثل سایر موسسات غیر تجاری دارای یک هیات مدیره است و مدیر عامل است که به رتق و فتق امور جاری موسسه مشغولند، اما هسته اصلی، کارگروه‌های حرفه‌ای هستند که در فاز اول با تشکیل ۱۳ کارگروه، کلیه عرصه‌های صنعت نفت را رصد و اندیشه ورزی می‌کنند و ان شاالله بنا داریم در فاز بعد، بخش انرژی را به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی جامعه در حال توسعه ایران، راه اندازی کنیم. کارگروه‌های فعلی شامل حوزه‌های متعددی از توسعه نفت و گاز، پتروشیمی پالایش تا حوزه‌های فروش، حقوقی، تامین مالی و برنامه ریزی استراتژیک را در بر می‌گیرد. یکی از کارگروه‌ها برروی صندوق بازنشستگی نفت متمرکز است همانگونه که مستحضرید نقطه امید کلیه کارکنان صنعت نفت در حوزه معیشت، صندوق بازنشستگان نفت است که کل اموال آن متعلق به کارکنان می‌باشد و عملا تبدیل به حیاط خلوتی شده که کارکنان و بازنشستگان سهمی از رعایت اولویت‌های کارکنان ندارند. شکی نیست که آسیب دیدن آن می‌تواند جمعیت میلیونی خانواده نفت را نگران کند که ان شاالله جانا در این زمینه نیز بتواند خلق ایده کرده و موثر باشد.

پس از چکش خوردن ایده‌های متفاوت و پخته شدن آن در کوره تجارب، چگونه این نظرات کاربرد خواهد داشت؟
این موسسه اندیشه ورز و تخصصی، خود را بازوی مشورتی دولت‌ها با هر سلیقه سیاسی می‌داند ضمن اینکه در مواردی که به لحاظ تخصصی موارد را در خلاف منافع ملی ببیند مشفقانه نظرات خود را ابراز می‌کند و همچنین مشورت‌های خود را در اختیار نهاد‌های حاکمیتی مختلفی که در حوزه نفت و انرژی کار می‌کنند قرار خواهد داد. این نهاد‌ها اعم از کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، مرکز پژوهش‌های مجلس، مجمع تشخیص و … است که زیر ساخت‌هایی برای ارتباط موثر با این مجموعه‌ها درنظر گرفته شده است.

دراین چند ماه فعالیت خروجی قابل عرضه‌ای هم داشته اید؟
بله ما توانستیم موضع بحران گاز را با تحلیل‌های دقیق به صدر دغدغه‌های اجتماعی بیاوریم و بر عکس برق که کمبود آن، دردسر‌هایی را برای زندگی مردم ایجاد کرد موضوع گاز پیش بینی شده و راه حل‌های مدون ارایه گردیده است. بالاتر از آن یک مجموعه برنامه عملیاتی کامل برای دولت سیزدهم تدوین شد که رئوس آن برای اجرا به نهاد‌های تصمیم سازی تقدیم شد و ان شاالله تبلیغ و ترویج این راهکار‌ها صدر دغدغه‌های جانا خواهد بود. یکی از موارد جدی که در دستور کار است، بحث سند جامع انرژی است که باید با دید بلند مدت ۲۰، ۳۰ و ۵۰ ساله و در تراز گام دوم انقلاب برای زندگی مردم طرحی جامع در حوزه انرژی درانداخته شود. عرضه و تقاضای نفت در کنار سیطره تحریم‌ها اقتضا می‌کند که با تمام توان به میدان اندیشه و عمل درآییم تا از این دوران پر تنش، برگ سبزی به تاریخ پرافتخار این سرزمین مقدس افزوده شود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.