شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Saturday, 20 July , 2024
امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 20910
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : 18 مرداد 1401 - 14:14 | 105 بازدید | ارسال توسط :

کمک رشد تجارت خارجی چین به توسعه اقتصادی

بر اساس تازه ترین داده های منتشر شده گمرک چین، تجارت خارجی چین در ماه ژوییه به ۲۳.۶ تریلیارد یوان رسید که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۱۰.۴ درصد افزایش یافت. در شرایط نامطلوب اقتصاد جهانی، رشد تجارت خارجی چین در تثبیت و تحریک اقتصاد این کشور نقش مهمی ایفا کرده است.

کمک رشد تجارت خارجی چین به توسعه اقتصادی
رشد تجارت خارجی چین به عنوان بزرگ ترین کشور تجاری به احیای زنجیره عرضه و تامین در جهان یاری کرده و تقسیم بندی کار در زنجیره ارزش جهانی را تسهیل کرده است.
به دنبال اعتبار یافتن توافق مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP)، تجارت بین اقتصادهای منطقه آسیا و اقیانوسیه بیشتر شده است، طوری که میزان تجارت چین با کشورهای اتحادیه آسیای جنوب شرقی در ۷ ماه نخست سال جاری به ۳.۵۳ تریلیارد یوان رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۱۳.۲ درصد افزایش یافت.
همچنین تجارت در مسیر کمربند و جاده نیز شاهد رشد باثباتی شده است. به دنبال اجرای ابتکار کمربند و جاده در سال های گذشته، همکاری اقتصادی و تجاری بین کشورهای مسیر آن به طور چشمگیری تقویت یافته است. طوری که میزان تجارت چین با کشورهای کمربند و جاده در ۷ ماه نخست سال جاری ۱۹.۸ درصد افزایش یافت.
این اقدامات چین برای حفظ سازوکار تجارت چندجانبه و مخالفت با حمایت طلبی تجاری به همکاری چند جانبه در جهان یاری کرده است. شایان ذکر است که میزان تجارت چین با اتحادیه اروپا و آمریکا نیز به ترتیب ۳.۲۳ و ۲.۹۳ تریلیارد یوان است که ۸.۹ و ۱۱.۸ درصد فزونی گرفته است.
همچنین افزایش تجارت خارجی چین نیز به ترفیع ساختار صنایع، انتقال فناوری و رقابت مطلوب و مثبت بین کشورها یاری کرده است، به نحوی که به دنبال توسعه اقتصاد دیجیتال در چین، تجارت دیجیتال و الکترونیک بین المللی چین نیز شاهد رشد چشمگیری شده و این امر نیز به توسعه هوش مصنوعی و توسعه سبز یاری کرده است.
از سوی دیگر، افزایش تجارت خارجی نیز تقاضای داخلی را تحریک و اشتغال به کار را تضمین کرده است. بر اساس داده های منتشر شده وزارت بازرگانی چین در ماه مه، تجارت خارجی ۱۸۰ میلیون شغل در چین را تامین کرده است. این در حالیست که تجارت کالا و خدمات چین در نیمه اول سال جاری میلادی، رشد ۰.۹ درصد تولید ناخالص داخلی چین را تضمین کرده و سهم تجارت خارجی در رشد اقتصادی چین به ۳۵.۸ درصد رسیده است.
به هر حال، به دنبال توسعه با کیفیت تجارت خارجی چین، برای تقویت توانایی اقتصاد چین برای مقابله با ریسک های خارجی و تحریک رشد اقتصاد جهانی نقش مهمی ایفا کرده و این روند ادامه خواهد داشت.
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.