شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Saturday, 20 July , 2024
امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 20896
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : 17 مرداد 1401 - 22:11 | 119 بازدید | ارسال توسط :

کارشناسان اقدامات متقابل چین را موجه و معقول توصیف کردند

به گفته کارشناسان، اقدامات متقابل چین در برابر آمریکا در بخش‌های انتظامی و قضایی موجه بوده است و طرف آمریکایی باید مسئولیت آسیب رساندن به بنیان همکاری‌های دوجانبه در این بخش‌ها را بر عهده بگیرد.

کارشناسان اقدامات متقابل چین را موجه و معقول توصیف کردند
وزارت امور خارجه چین روز جمعه هشت اقدام متقابل را اعلام کرد که در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان و همچنین نادیده گرفته شدن مخالفت شدید چین با این اقدام آمریکا در نظر گرفته شده است.

اقدامات متقابل چین شامل تعلیق همکاری دوجانبه در بازگرداندن مهاجران غیرقانونی و کمک قانونی در امور جنایی و همکاری در برابر جرایم فراملی و در بخش مبارزه با مواد مخدر است.

هوانگ جین، معاون انجمن حقوقی چین، گفت حوزه هایی که همکاری در آن‌ها تعلیق شده بر اساس تفاهم نامه های دوجانبه ایجاد شده اند و شامل معاهدات و موافقت نامه‌های بینالمللی یا اسنادی که نیاز به تایید قانونگذار دارند، نیستند.

هوآنگ افزود: «ایجاد این همکاری ها زمان و تلاش زیادی را از هر دو طرف گرفت. از آنجایی که دو طرف اراده همکاری دارند، پس هر دو طرف باید صمیمیت خود را نشان دهند. سفر پلوسی به تایوان پایه های همکاری در این زمینه ها را شکست و باعث شد ادامه دادن آنها سخت شود. تعلیق در این حوزه ها بر اساس موضوع حفاظت از حاکمیت ملی چین امری موجه است.»

هوانگ گفت که تصمیم چین در مورد دامنه و زمینه‌های تعلیق پس از بررسی طولانی اتخاذ شد و چین در نهایت به مشکلات قاچاق مواد مخدر، مهاجرت، جنایات فراملی و زمینه قضایی پایان داد یعنی جایی که ایالات متحده به حمایت بیشتر چین نیاز دارد.

وی گفت: «آمریکا همیشه در زمینه هایی که می خواهد با ما همکاری می‌کند. اکنون می توانیم ابتکار عمل را در جهت تعلیق همکاری در زمینه هایی که می خواهند با آنها همکاری شود در دست بگیریم تا اثر تحریمی داشته باشیم».

وی افزود: در عین حال، این اقدامات هشداری برای سایر کشورهایی است که می خواهند روابط خود را با چین حفظکنند و در عین حال از آمریکا در اقدامات نامناسب پیروی کنند.

ظاهراً رئیس کمیته روابط خارجی مجلس عوام بریتانیا، تام توگندات نیز قصد داشت رهبری هیئتی را برای بازدید از تایوان در اواخر سال جاری میلادی برعهده بگیرد.

چن شیانگ یانگ، مدیر دفتر مرکز مطالعات رویکرد جامع به امنیت ملی چین، گفت: اقدامات متقابل توسط دولت چین علیه مداخله فاحش ایالات متحده در امور تایوان چین انجام شد که به حاکمیت و تمامیت ارضی چین آسیب جدی وارد می کند.

این اقدامات متقابل همچنین نشان می دهد که روابط چین و آمریکا رو به وخامت است و تقصیر تماماً متوجه ایالات متحده است. چن گفت: رفتارهای ایالات متحده از جمله سفر پلوسی به تایوان و همراهی وی با نیروهای «استقلال طلب تایوان» و همچنین شانه خالی کردن مکرر دولت ایالات متحده از مسئولیت های خود در قبال سفر پلوسی و طرح اتهامات علیه اقدامات متقابل چین، منافع اصلی چین را تهدید می کند.

وی افزود، حتی اگر چین در کوتاه مدت در برخی حوزه ها آسیب بیشتری ببیند باز هم در مقایسه با منافع اصلی این کشور برای حفاظت از حاکمیت و تمامیت ارضی قابل تحمل هستند.

وی گفت: علاوه بر این، به دلیل نگرش غیر فعال ایالات متحده، همکاری در این بخش ها محدود است، بنابراین تأثیر آن برای چین محدود است.

به عنوان مثال با در نظر گرفتن اقداماتی نظیر مبارزه با مواد مخدر، تعلیق همکاری چین و آمریکا در این حوزه می تواند بر مبارزه با جنایات فراملی مواد مخدر تأثیر بگذارد. او گفت که این تأثیر بیشتری بر ایالات متحده دارد، زیرا بسیار جدی تر از چین درگیر مشکلات سوء مصرف مواد مخدر است.

چین در ماه مه ۲۰۱۹ و در اقدامی برای مبارزه با جرایم مواد مخدر، کل دسته فنتانیل‌ها را به عنوان یک ماده کنترل شده فهرست کرد. اما ایالات متحده مؤسسه علوم پزشکی قانونی وزارت امنیت عمومی چین و آزمایشگاه ملی مواد مخدر را که هر دو نهادهایی مهم و مسئول کشف و کنترل فنتانیل هستند در « لیست محدودیت های تجاری» خود برای تحریم در ماه مه ۲۰۲۰ قرار داد.

چن در مورد امکان از سرگیری همکاری ها در آینده گفت که این بستگی به رفتار ایالات متحده در مورد مسائل مربوط به منافع اصلی چین مانند مسئله تایوان دارد و اینکه آیا ایالات متحده به عزت ملی چین احترام می گذارد یا خیر.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.