شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Saturday, 13 July , 2024
امروز : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 17585
  پرینتخانه » اقتصادی تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1401 - 18:59 | 205 بازدید | ارسال توسط :

پوشش بیمه اجتماعی فعالان عرصه فرهنگ و ورزش

اصحاب رسانه، فرهنگ و هنر و همچنین ورزشکاران، مربیان و داوران در قالب مشاغل فصلی تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر قرار خواهند گرفت.

پوشش بیمه اجتماعی فعالان عرصه فرهنگ و ورزش

به گزارش خبرنگار چراغ امید، نشست خبری مدیر استان البرز با اصحاب رسانه در محل خانه مطبوعات این استان با حضور هادی بشیری- مدیر استان، رضا عباس زاده- رئیس خانه مطبوعات استان، جمشید دیوسالار- مدیرعامل اتحادیه کارگران فصلی و ساختمانی و همچنین جمعی از اصحاب رسانه و مطبوعات برگزار شد.
در این نشست بشیری با اشاره به اصل ۲۹ قانون اساسی گفت : اصل ۲۹ قانون اساسی بیمه اجتماعی را حق همگانی مردم می داند و دولت را مکلف کرده که از محل درآمدهای عمومی و حاصل از مشارکت مردمی این خدمات را برای یکایک افراد جامعه فراهم نماید در حالیکه تا سال ۸۳ تنها افرادی که در کارگاه ها و کارخانه ها رابطه کارگری و کارفرمایی داشتند از مزایای تامین اجتماعی برخوردار بودند اما با تصویب قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی سایر اقشار از قیبل روستائیان، عشایر، کشاورزان، مشاغل خانگی، مشاغل فصلی، رانندگان حمل بار ومسافر برون شهری و … می توانند از مزایای تامین اجتماعی بهره مند شوند.
بشیری تاکید کرد: ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، عشایر ، روستائیان به واسطه سکونت و شاغلین بخش کشاورزس صنایع دستی و هنرهای سنتی،، مشاغل فصلی، مشغل خانگی، زنبور داران ، اعضای فعال بسیج، رانندگان حمل بار و مسافر برون شهری، قالی بافان و… به واسطه اشتغال در صورت داشتن ۱۸ تا ۵۰ سال سن عضو صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستائیان و عشایر شوند.
وی ادامه داد: پرداخت حق بیمه این افراد ۱۵ درصد درآمد آن ها بوده که ۱۰ درصد آن توسط دولت و پنج درصد مابقی توسط افراد پرداخت می شود که حداکثر آن ماهانه ۱۳۳ هزار تومان و سالانه یک میلیون و ۵۹۶ هزار تومان است.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستائیان و عشایر استان البرز بیان داشت: بیمه شدگان می توانند با پرداخت این مبلغ از خدمات بلند مدت بیمه های اجتماعی از جمله بازنشستگی ، از کار افتادگی و مستمری بازماندگان بهره مند شوند ضمن اینکه نقل و انتقال سوابق بین صندوقهای بیمه ای برای آنها امکان پذیر است.
وی اظهار داشت : همسر و فرزندان بیمه شدگان که مشمول صندوق باشند می توانند جداگانه عضو صندوق شوند و علاوه بر برخورداری از مزایای تحت کفالت در آینده از مزایای بازنشستگی و یا از سایر خدمات استفاده کنند.
بشیری افزود:که در سال جاری در کنار تعهدات بلند مدت بیمه های اجتماعی، تعهدات کوتاه مدتی از قبیل پرداخت کمک هزینه کفن و دفن و خرید خدمت سربازی برای افراد تحت پوشش صندوق فراهم شده است.

بشیری گفت : در حال حاضر ۲۰ کارگزار برای ارائه خدمات به جامعه هدف درسراسر استان البرز فعال می باشند و تاکنون حدود ۱۷ هزار خانوار در استان البرز تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستائیان و عشایر قرار گرفتند که ۹۵۰ خانوار به علت فوت ، از کارافتادگی و یا بازنشستگی سرپرست خانوار مستمری بگیر این صندوق شده اند .
وی تاکید کرد: براساس تفاهم نامه صندوق با اتحادیه مشاغل فصلی کشور اصحاب رسانه ،فرهنگ وهنر، ورزشکاران، مربیان، داوران که فاقد بیمه اجتماعی هستند و مشمول بیمه اجباری نیستند می توانند در غالب مشاغل فصلی تحت پوشش صندوق قرار گیرند.
در این نشست مطبوعاتی جمشید دیو سالار مدیرعامل اتحادیه تامین نیاز صنفی استادکاران و کاگران فصی و ساختمانی کشور گفت : اصحاب رسانه ،فرهنگ وهنر، ورزشکاران، مربیان، داوران در کنار سایر مشاغل فصلی می توانند پس از دریافت گواهی نامه های مربوطه از خدمات بیمه اجتماعی نزد صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستائیان و عشایر برخوردار شوند.
وی افزود در حال حاضر این طرح به صورت پایلوت در استان البرز اجرا می شود و در آینده اماده ایم این طرح را در سراسر کشور اجرایی کنیم.
دیو سالار از تمامی افراد شاغل فصلی و غیر رسمی خواست تا با مراجعه به اتحادیه ها و تعاونی های استادکاران و کارگران ساختمانی و فصلی نسبت به عضویت در اتحادیه ها و خدمات قابل ارایه بهره مند شوند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.