شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Tuesday, 23 July , 2024
امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 20972
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : 19 مرداد 1401 - 18:10 | 159 بازدید | ارسال توسط :

وحدت دوباره در عصر جدید

دفتر امور تایوانِ و دفتر اطلاع‌رسانی شورای دولتیِ جمهوری خلق چین کتاب سفیدی را روز چهارشنبه ۱۰ آگوست (۱۹ مرداد) تحت عنوان «مساله تایوان و وحدت دوباره چین در عصر جدید» منتشر کرد.

وحدت دوباره در عصر جدید

این کتاب سفید منتشر شده تا مجددا این حقیقت را بیان کند که تایوان بخشی از چین است، نشان دهد عزم حزب کمونیست و مردم چین و تعهد آنها اتحاد دوباره ملی است و بر موضع و سیاست‌های حزب کمونیست و دولت چین در عصر جدید تاکید کند.
بر اساس کتاب سفید مذکور، تایوان از دوران باستان متعلق به چین بوده است. این گفته یک بنیاد محکم در تاریخ و علم حقوق دارد.
قطعنامه ۲۷۵۸ مجمع عمومی سازمان ملل متحد یک سند سیاسی است که اصل چین واحد را محافظت می‌کند، اصلی که مشروعیت آن جای هیچ تردیدی را باقی نگذاشته و در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است.
طبق این کتاب سفید، اصل چین واحد نشان دهنده اجماع جهانیِ جامعه بین‌الملل است؛ این اصل مطابق با عرف‌های اساسی روابط بین‌الملل است.
کتاب سفید می‌افزاید: ما یک چین هستیم و تایوان بخشی از چین است. این حقیقتی مسلم است که از پشتوانه تاریخی و قانونی برخوردار است. تایوان هیچ گاه یک کشور نبوده و وضعیت آن به عنوان بخشی از چین، تغییرناپذیر است.
بر اساس کتاب سفید،‌ حزب کمونیست چین متعهد به ماموریت تاریخی حل مساله تایوان و تحقق وحدت دوباره و کامل چین است.تحت رهبری مصمم حزب، مردم در دو سوی تنگه تایوان برای کاهش تنش تلاش کرده‌اند. آنها یک مسیر توسعه صلح آمیز را تعیین کرده و پیشرفت‌های بسیاری را در بهبود روابط دو سوی تنگه رقم زده‌اند.
همچنین تحت هدایت حزب کمونیست چین، پیشرفت بزرگی در روابط دو سوی تنگه طی هفت دهه گذشته حاصل شده به‌ویژه از زمانی که بیگانگی میان دو طرف پایان یافت. افزایش تبادلات، همکاری بیشتر و تعاملات نزدیک‌تر منافع محسوسی را برای مردم دو سوی تنگه علی‌الخصوص، تایوان به ارمغان آورده است. این به طور کامل نشان دهنده آن است که مودت و همکاری دو سوی تنگه به طور متقابل سودمند است.
کتاب سفید تاکید می‌کند: تحقق اتحاد دوباره ملی از تاریخ و فرهنگ ملت چین نشات می‌گیرد و در جهت جوان‌سازی ملی ماست. تا به حال به این اندازه نزدیک، مطمئن و توانمند برای دستیابی به هدف جوان‌سازی ملی نبوده‌ایم. این امر وقتی به هدف اتحاد ملی دوباره ما هم می‌رسد، کاملا صدق می‌کند.
بر اساس کتاب سفید، توسعه و پیشرفت چین – به ویژه دستاوردهای بزرگ چهار دهه گذشته ناشی از اصلاحات، گشایش و مدرنیزاسیون—تاثیر عمیقی بر روند تاریخی حل مساله تایوان و تحقق وحدت دوباره ملی کامل داشته است.
اقدامات مقامات «حزب ترقی‌خواه دموکراتیک» منجر به تنش در روابط دو سوی تنگه شده،‌ صلح و ثبات در تنگه تایوان را به خطر انداخته و چشم‌اندازها را تضعیف نموده و فرصت وحدت دوباره صلح آمیز را محدود می‌کند.
اینها موانعی هستند که باید به منظور پیشبرد روند وحدت دوباره صلح آمیز برداشته شوند.
نیروهای خارجی اقدامات تحریک‌آمیزی را به وسیله نیروهای جدایی طلب به راه انداخته‌اند؛ این اقدامات تنش و تقابل دو سوی تنگه را شدت بخشیده و صلح و ثبات در منطقه آسیا-اقیانوس آرام را تضعیف کرده است.
کتاب سفید تاکید می‌کند، تکیه بر نیروهای خارجی هیچ دستاوردی برای جدایی‌طلبان تایوان نخواهد داشت و استفاده از تایوان برای مهار چین محکوم به شکست است. چرخ تاریخ بر مدار وحدت دوباره ملی می‌چرخد و با مداخلات انفرادی یا هر نیروی دیگر متوقف نخواهد شد.
وحدت دوباره صلح آمیز و «یک کشور، دو نظام» اصول بنیادین ما برای حل مساله تایوان و بهترین رویکرد به منظور تحقق وحدت دوباره ملی است.
به منظور تحقق وحدت دوباره صلح آمیز باید بدانیم که سرزمین اصلی و تایوان سیستم‌های اجتماعی و ایدئولوژی‌های مجزای خود را دارند. اصل «یک کشور،‌ دو نظام» جامع‌ترین راه‌حل برای این مشکل است. این رویکردی است که ریشه در اصول دموکراتیک دارد، نشان دهنده حسن نیت است، ‌راه حل صلح آمیز مساله تایوان را دنبال می‌کند و منتهی به سود متقابل می‌شود.

بر اساس کتاب سفید،‌ ما آماده ایجاد فضایی وسیع برای وحدت دوباره صلح آمیز هستیم اما هیچ مجالی به فعالیت اقدامات جدایی طلبانه نخواهیم داد.

آینده تایوان در بطن وحدت مجدد چین نهفته است و رفاه مردم در تایوان به جوان سازی دوباره ملت چین وابسته است. ما دست در دست رفقای چینی خود در تایوان خواهیم گذاشت تا به وحدت و جوان سازی دوباره ملی دست یابیم.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.