شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Thursday, 25 July , 2024
امروز : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 19302
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : 11 تیر 1401 - 16:04 | 193 بازدید | ارسال توسط :

هنگ کنگ ۵ سال درخشان‌تر را در پیشِ رو دارد

«در حال حاضر هنگ کنگ در دوره‌ای جدید و از گذار از دوره هرج و مرج به حکمرانی و از حکمرانی به دوره رفاه و شکوفایی قرار دارد. پنج سال آینده دوره‌ای حیاتی برای هنگ کنگ به منظور ایجاد یک وضعیت جدید و دستیابی به یک جهش جدید محسوب می‌شود. فرصت‌ها و چالش‌ها همزیستی دارند و فرصت‌ها بر چالش‌ها می‌چربند».

هنگ کنگ ۵ سال درخشان‌تر را در پیشِ رو دارد
«شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق  چین در جشن بیست و پنجمین سالگرد بازگشت هنگ کنگ به میهن که اول ژوئیه (۱۰ تیر) به همراه آغاز به کار ششمین دولت منطقه اداری ویژه هنگ کنگ برگزار شد‌، چهار آرزو را برای توسعه هنگ کنگ و هدایت آن به فردایی بهتر در پنج سال آینده، مطرح کرد.

«لین شیائوهوی» عضو کمیته انتخابات جامعه توده هنگ کنگ معتقد است که سخنرانی مهم رهبر چین یک مسئولیت‌سپاری برای هنگ کنگ محسوب می‌شود که نشان دهنده توجه، نیت و اعتماد دولت مرکزی به توسعه هنگ کنگ در آینده است.

شی جین پینگ از زمان برگزاری هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در سال ۲۰۱۲همواره دلسوز رفاه و ثبات هنگ کنگ و منافع و معیشت مردم این منطقه بوده است. به زعم وی توسعه، زیربنای هنگ کنگ است و کلید طلایی حل مشکلات متعدد این منطقه محسوب می‌شود.

اما هنگ کنگ چگونه این کلید طلایی را در پنج سال آینده خواهد ساخت؟

چهار آرزویی که آقای «شی» مطرح کرد عبارتند از تلاش برای بهبود سطح حکمرانی، ارتقاء مداوم فرصت‌های توسعه، حل موثر نگرانی‌ها و مشکلات مردم و حفظ هماهنگی و ثبات مشترک.

وی ابراز امیدواری کرد دولت جدید منطقه اداری ویژه هنگ کنگ با اقدامات کاربردی اصل «یک کشور، دو نظام» را اجرا کند چرا که این سیاست بر حل مسائلی تمرکز دارد که ساکنان هنگ کنگ بسیار نگران آن هستند و به طور کامل منعکس کننده «ارتباط کامل» میان قلب‌های دولت مرکزی و قلب‌های میهن‌پرستان هنگ کنگی است.

در طرح ملیِ‌ «برنامه پنج ساله چهاردهم»، حمایت از هنگ کنگ به منظور ارتقاء مزایای سنتی آن به عنوان یک مرکز مالی، حمل و نقل و تجاری بین‌الملل مورد تاکید قرار گرفته است. همچنین در این برنامه جایگاهی جدید به هنگ کنگ داده شده تا به یک مرکز نوآوری و فناوری بین‌المللی تبدیل شده و یک مرکز تعامل هنری و فرهنگی چین با جهان خارج را ایجاد کند.

این برنامه نه تنها هنگ کنگ را به یک بازیگر مهم در چرخه داخلی تبدیل می‌کند بلکه از آن یک ارتقاءدهنده مهم چرخه دوگانه داخلی و بین‌المللی خواهد ساخت.

از میان آنها، ساخت منطقه بزرگ «گواندوگ-هنگ کنگ-ماکائو» که رئیس جمهور شی شخصا آن را طراحی و ترویج کرده، بهترین نقطه ورود هنگ کنگ برای ادغام فعالانه با توسعه ملی چین محسوب می‌شود.

بر اساس گزارشی که «بنیاد تحقیقات توسعه چین» چند روز قبل منتشر کرد، پیش بینی می‌شود هم‌افزایی اقتصادیِ منطقه بزرگ «گواندونگ-هنگ کنگ-ماکائو» در سال جاری میلادی به ۱۴٫۷۶ تریلیون یوان برسد که آن را بزرگترین منطقه تجاری در جهان تبدیل خواهد کرد.

«پیتر وایت» رئیس اتاق بازرگانی انگلیس در هنگ کنگ گفت که هنگ کنگ همچنان یک محیط تجاری مطلوب خواهد بود. به گفته وی توسعه یک کلید طلایی برای تحقق خوشبختی مردم هنگ کنگ است.

اما امنیت پیش‌شرط تحقق توسعه است. شی جین پینگ با شور و حرارت گفت: پس از فراز و نشیب‌های بسیار، همه احساس می‌کنند که هنگ کنگ نمی‌تواند هرج و مرج‌زده باشد و نمی‌تواند از عهده هرج و مرج بر آید و حتی این احساس عمیق وجود دارد که توسعه هنگ کنگ دیگر نباید به تعویق افتد. ما باید تمام مداخلات را حذف کنیم و بر توسعه متمرکز شویم.

«چیو دا چنَگ» جانشین کمیته ملی امور اجتماعی و حقوقی کنفرانس مشورتی خلق چین تاکید کرد هر کس که کشور و هنگ کنگ را دوست دارد باید آموزه‌های پرشور رئیس جمهور شی را به خاطر داشته باشد و پنج سال حیاتی حکمرانی و رفاه پیش رو را مغتنم بشمارد. هر چه ما متحدتر باشیم، هنگ کنگ قطعا قادر خواهد بود به شکوفایی‌های بیشتر و درخشانتر دست یابد.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.