شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Saturday, 13 July , 2024
امروز : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 18354
  پرینتخانه » فرهنگی تاریخ انتشار : 18 خرداد 1401 - 19:35 | 336 بازدید | ارسال توسط :

نداشتن تضمین آینده کاری بزرگ ترین مانع هنرمندان نوپا است

خبرنگار چراغ امید با عاطفه حمزه لویی- هنرمند گفتگوی کرده است که چکیده ای از آن را در ذیل می خوانید.

نداشتن تضمین آینده کاری بزرگ ترین مانع هنرمندان نوپا است

-کمی از خودتان بگویید؟

عاطفه حمزه لویی هستم متولد سال ۱۳۷۵. از سنین کودکی حدودا ۹ – ۱۰ سالگی به مرور در رشته‌های نقاشی، نمایش، موسیقی و البته نویسندگی استعدادیابی شدم. معتقدم خوش شانسی بزرگی بود که بسیار زود مسیر علایقم را پیدا کردم.

بعد از دوره دبیرستان، دوره های عکاسی را گذراندم و مشغول به کار در این حرفه شدم. به این علت که در پایتخت مبل و منبت زندگی می‌کردم در زمینه منبت و مشبک هم فعالیت‌هایی انجام می دادم.

در سن ۲۲ سالگی وارد دانشگاه هنر در استان همدان شدم و در رشته نوازندگی ساز ایرانی فارغ التحصیل شدم. بعد از آن دوره به علت علاقه ای که  از کودکی به سینما و نمایش داشته ام و در مدرسه استعداد یابی شده بودم در رشته کارگردانی سینما در همدان تحصیل کردم و در دوران تحصیل خود دوره هایی از قبیل گویندگی رادیو، گویندگی رسانه، فن بیان، بازیگری، فیلمنامه‌نویسی و…  را گذراندم. همچنین عضو سینمای جوان ایران شدم و در دوره فیلمسازی مهارت هایی در این زمینه به صورت عملی آموخته ام .

-چرا فرهنگ و هنر ما هنوز اقتصادی نشده است؟

ناگزیر هستیم این موضوع را بپذیریم که هنر کاملا نسبی است و قطعیتی در آن  وجود ندارد. پس قطعا به لحاظ مالی هم ضمانتی نخواهد داشت. زمانی که یک اثر هنری خلق می شود حتی اگر به لحاظ هنری از ارزش بسیار بالایی برخوردار باشد باز هم نمی‌توان انتظار داشت که به طور قطع نظر یک جامعه را یکپارچه جلب کند. شاید یکی از علت‌ها، تاکید می کنم تنها یکی از علت ها به این موضوع مرتبط باشد که هنر مخاطب خاص دارد نه عام .

همین موضوع می تواند ناخوداگاه علتی باشد که هنر از لحاظ اقتصادی ضعیف عمل کند .

-در ارتباط با وضعیت این روزهای دنیای هنر چه نظری دارید ؟

در حال حاضر بسیاری از هنرمندان  از حرفه خود به حرفه ای دیگر ورود می کنند .

اگر هنرمندی به عرصه ای دیگر از هنر ورود کرده و توانایی لازم را برای درخشش آن شاخه از هنر را داشته باشد بسیار هم قابل تقدیر و ستودنی است.

به واسطه چنین هنرمندانی است که در چندین شاخه هنر می توانند مثل یک لوستر به یک اندازه بدرخشند و جهان را به زیبایی روشن کنند اما نمی توان یک نکته را نادیده گرفت، گاهی هنرمند به سمت شاخه دیگر می رود اما به این علت که به واسطه حرفه ی خودش در قلب و ذهن مخاطب ورود کرده است و قله توقع مخاطب را از قبل فتح کرده است به آن هنرمند کمک شایانی شده که جسارتش برای پانهادن به عرصه جدید بیش از توانایی اش  شود.

از سوی دیگر به علت تاثیر بسزایی که هنر آن هنرمند بر ناخودآگاه مخاطب از قبل گذاشته است  باعث می‌شود به استقبالی بیش از آنچه که لایق است از سمت  مخاطب مواجه شود خوب به هر حال این  مسئله باعث شده تاهنر به مرور رو به تقلیل و کاستی رود…

-آیا وظیفه حمایت از هنر و هنرمند بر عهده دولت هست یا  بخش های خصوصی ؟

به هرحال فرهنگ و هنر کشور در ابتدا مستلزم حمایت دولت آن کشور است و هرگز نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که  اگر به هنرمند اختیار بیشتری داده شود قطعاً راحت‌تر آن را به اجرا و نمایش خواهد گذاشت و راحت‌تر و سریع‌تر به قلب و روح مردم جامعه نفوذ خواهد کرد اما نمی‌توان حمایت بخش خصوصی را هم نادیده گرفت زیرا قبل تر اشاره کردم  که هنر  مخاطب خاص دارد وبه عقیده بنده، از بخش خصوصی انتظار بیشتری می رود

-از مسئولین فرهنگی کشور چه تقاضایی دارید؟

یک دونده قطعاً با انگیزه رسیدن به مقصد می دود. اگر مقصد نامعلوم و نامشخص باشد قطعا کوچکترین سنگی که در مقابل پایش قرار بگیرد انگیزه خود را برای ادامه راه از دست می‌دهد. تنها تقاضایی که دارم این است؛ به آینده و مقصد هنرمندان در هر زمینه که فعالیت می‌کنند نگاه و توجه بیشتری شود. نداشتن تضمین از آینده کاری این قشر از جامعه، بزرگ ترین مانع برای هنرمندان نوپا و با استعداد است.

 

 

-چه توصیه ای به جوانان اهل هنر دارید؟

تنها چیزی که می توانم بگویم این است که هنر مسیر دشواری ست اما این به این معنا نیست که ما بایستیم، تنها باید به توان و قدرت و ایمانی که برای رسیدن به آن خواسته داریم متکی باشیم. در زمینی که  درختی  در آن خشک شده است درخت دیگری شکوفه کرده، پس در هر شرایط می شود گل کرد و شکوفا شد، فقط باید خواست.

-اوقات فراغت خود را چگونه می گذرانید؟

هرچه تمرکز کمتری داشته باشم قطعاً کارهای عملی در زمینه هنر انجام می‌دهم از قبیل نوازندگی عکاسی، نقاشی، منبت کاری و مشبک و هر زمان که تمرکز، بالایی داشته باشم و به قولی ذهنم در اوقات فراغت خود به سر ببرد قطعا به سمت نوشتن، خواندن کتاب و شعر تمایل بیشتری نشان می دهم و  گاهی اوقات زمانی را اختصاص به فکر کردن می دهم و می‌توانم ادعا کنم که ساختن رویا می تواند ارتباط مستقیمی به  واقعیت هنرمند داشته باشد  تخیل و رویا  وتقویت این دو، برای هنرمند ضروری است.

-برنامه آینده کاری شما چیست؟ 

در حال حاضر دغدغه ام  هنرجویان و هنر دوستانی است  که از امکانات محدودی در شهرستان ها برخوردارند. همچنین ارتقا سطح فرهنگی و هنری شهرم مهم ترین هدف من در این زمینه است .

به امید خدا، اولین موسسه ی چند منظوره هنری را در شهرستان تاسیس خواهم کرد. تلاشم بر این است که به حد خود بتوانم برای هم مسیرانم راه را هموار سازم. سعی بر این دارم که هر روز حتی یک قدم جلو تر از روز قبل باشم.

-نظرشما در مورد استاندارد سازی و فعالیت های هنری  چیست؟

قطعاً با استاندارد سازی با سطح جهانی خیلی موافق هستم. به علت شرایطی که به هر حال در ایران وجود دارد، ما اندیشه‌های نو و خوبی داریم اما به شکل عملی چیزی برای ارائه نداریم. استانداردسازی در سطح جهانی واقعاً کار دشواری برای کشورهای جهان سومی و رو به پیشرفت است.

ابتدا باید اقتصاد شکل بگیرد. به قول سخن  شاعر فرهیخته سهراب سپهری، من برای کشیدن نقاشی خوب باید ابتدا مداد خوبی داشته باشم، رنگ‌خوبی، اندیشه خوبی، پس به شخصه به این نتیجه می رسم که ابزاردر ایران  وجود ندارد و تنها اندیشه است که شاید پربار و پر محتوا باشد.

-در مورد کپی کردن در عالم هنر و آثار هنری چه نظری دارید  ؟

قطعا مخالفم اما مسائلی وجود دارد که نمی‌توان تنها از یک سو به آن  نگاه کرد. موضوعی که در این مسئله تاثیر گذار بوده و هست، وجود فضاهایی است که ما را بمباران اطلاعاتی کرده است. چشم، گوش و ذهن ما را فرا گرفته است و بر ناخودآگاه شخصی که قصد تولید محتوا در هر زمینه ای را دارد، اثر گذاشته است. باعث ایجاد مشکلات ریشه ای، کاهش خلاقیت هنرمند شده است. در واقع محکم ترین ضربه ای که در هنر و خلاقیت وارد کرده شباهت آثاری که در هر زمینه می‌توان شاهد آن باشیم چه در فیلم چه در آثار مکتوب و غیره…

تنها زمانی می توان دست به این کار زد که به جهت ارتقا و پخته کردن آن ایده قبل باشد و بتواند چیزی برآن اثر بیفزاید نه آنکه ارزش آن اثر را هم با اشباع  کردن بکاهند.

-اگر ناگفته ای هست بفرمایید ؟

از مسئولین فرهنگی و هنری کشورم مهرمندانه خواهشمندم که به هنر و هنرمند ارج دهند، زیرا در سرزمینی که ستارگانی چون حافظ ها و سعدی ها و بسیاری از بزرگان در آن درخشیدند انتظار می‌رود که  دغدغه هنر و هنرمندان در اولویت قرار گیرد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.