شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Tuesday, 23 July , 2024
امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 26605
  پرینتخانه » اسلایدر صفحه اول, اقتصادی تاریخ انتشار : 07 تیر 1402 - 12:46 | 65 بازدید | ارسال توسط :
نگاهی به کارنامه اقتصادی دولت سیزدهم؛

عملکرد ۲۲ ماهه دولت آیت الله رئیسی غیر قابل دفاع است!

علیرغم اینکه آقای رئیسی کاملا از طرف حاکمیت حمایت می‌شود اما در زمینه اقتصادی متاسفانه عملکرد ملموسی برای مردم بویژه قشر آسیب پذیر ارائه نداده است.
عملکرد ۲۲ ماهه دولت آیت الله رئیسی غیر قابل دفاع است!

تورم در دو سال عملکرد دولت رئیسی عملا در برخی کالاهای اساسی از ١٠٠% هم بالاتر رفته است.
زمانیکه رئیسی دولت را در مرداد ماه ۱۴۰۰ تحویل گرفت مرغ ٢۴ هزار تومان بود و این روزها به بیش از ٧٠ هزار تومان رسیده است و این یعنی رشد ٣٠٠ درصدی؟! دلار ٢۴ هزار بود و امروز شاهد قیمتی حدود ۵٠ هزار تومانی آن هستیم، یعنی افزایش بیش از ۱۰۰%، شانه تخم مرغ ٣٢ هزار تومان بود و امروز ١٠٠ هزار تومان، یعنی افزایش ٣٠٠ درصدی و….
دولت رئیسی مالیات‌ را افزایش داده است و گلوی مردم را می فشارد،
از تراکنش بانکی مردم مالیات می‌گیرد، از قبض های آب و برق مبلغی تحت عنوان جوانی جمعیت می‌گیرد، با جریمه زنان به بخاطر حجاب میلیاردها تومان از جیب مردم کاسبی می‌کند، با افزایش فیلترینگ رسانه ها و فروش هنگفت vpn جیب مردم خالی می شود و… !
خود را با مسئله حجاب و روابط با کشورهای بی ثمر مثل کوبا، ونزوئلا، روسیه و… مشغول کرده است در حالی‌که تحریمها کشور را فلج کرده و از فقر فلاکت مردم خبری ندارند. البته چندی است که دستگاه دیپلماسی کشور فعال شده و مشی روابط حسنه با کشورهای مختلف بخصوص کشورهای همسایه را در برنامه کاری خود قرار داده که جای تقدیر دارد اما برای توسعه اقتصادی و سیاسی در گام نخست باید به این قضیه توجه داشت که نقش‌آفرینی مؤثر در تحولات منطقه‌ای و اثرگذاری جهانی، مستلزم برخورداری کشور از پشتوانه‌های قدرتمند مردمی در عرصه داخلی است و این شرایط مهیا نمی‌شود جز با پیشرفت در عرصه اقتصاد و سیاست.
در عرصه سیاسی هم لازم است سخن بنیانگذار انقلاب مبنی بر اینکه «میزان، رأی ملت است»، همواره در گفتار و عمل تصمیم‌گیران و مجریان مورد توجه قرار بگیرد و از این مسیر، سرمایه اجتماعی و پشتوانه مردمی نظام سیاسی تقویت شود.

جناب آقای رئیس جمهور خود را مشغول فرعیات کرده و از اصل وظایف خود دور شده است. مهمترین وظیفه رئیس جمهور تامین نیازهای اساسی مردم، امنیت همگان، ریشه کنی فقر و بی عدالتی است که اتفاقا شعارهای انتخاباتی خود جناب آقای رئیسی بوده است، نه افزایش فقر و سفرهای طولانی به کشورهای بی اهمیتی همانند کوبا و نیکاراگوئه، ونزوئلا و….
البته همانطور که ذکر کردم گمان می برم سیاست خارجی دستگاه دیپلماسی تغییر یافته و کمی ازحالت انفعال خارج شده است چرا که انفعال وزارت‌ خارجه دولت رئیسی باعث درگیر شدن ایران در امور اوکراین شد که بر وجهه بین المللی و اقتصادی ایران تاثیر منفی داشته و دارد.
در دولت رئیسی فضای دانشگاهها و آموزش پرورش بسته تر شده و هر روز شاهد فشار بیشتر بر دانشجویان و معلمان و حتی دانش آموزان هستیم. دولت رئیسی با افزایش ٢۵درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان در شرایط تورم رسمی بالای ۵٠%، عملا به افزایش فقر شتاب داد!!!
آقای رئیسی از قطار پیشرفت می‌گوید!! در حالیکه ایران در رتبه پنجم ثروتمندترین کشورهای جهان بوده و باید از نظر رفاهی و درآمد هم در رتبه پنجم باشد، اما در گزارش بانک جهانی، ایران در سال ۲۰۲۱ از لحاظ درآمد سرانه ملی به روش اطلس با رقم ۳۳۷۰ دلار، رتبه ۱۳۳ و از حیث درآمد سرانه ملی براساس برابری قدرت خرید با رقم ۱۵۷۶۰ دلار، رتبه ۸۹ را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است. اینکه رئیس جمهور با وجود این آمار از قطار پیشرفت سخن می گوید جای تعجب دارد!
آقای رئیس جمهور آیا خبر دارید که این روزها دوباره برخی اقلام اساسی و خوراکی، در سال «رشد تولید و مهار تورم»، در موج جدید گرانی‌ها قرار گرفته و این موضوع، قدرت خرید مردم را بیش از گذشته تحت تأثیر قرار داده و سفره‌های مردم را کوچک‌تر کرده است. در چنین شرایطی مشخص نیست که مدیران اقتصادی چگونه به خود جرأت می‌دهند از روند کاهشی تورم سخن به میان آورده و چگونه می‌توانند امید را به جامعه تزریق کنند؟!

چندی قبل در شبکه های اجتماعی و مجازی به یادداشتی طنز آمیز برخورد کردم که جا دارد جناب آقای رئیس جمهور نیز این مطلب طنز آمیز را اگر مطالعه نکرده است مطالعه کند و اگر هم خوانده است یکبار دیگر ببیند.
آقای رییسی لطفا برای پسرم خواستگاری بروید.

جناب آقای رئیس جمهور ضمن تشکر از شما بابت دغدغه ای که نسبت به ازدواج جوانان دارید و تاکید کردید به فکر ازدواج جوانان باشند.

این دستور درجای خود ارزش دارد اما در وانفسای مردافکن اقتصادی امروزه دستور شمابیشتر شبیه یک تراژدیست.
*جناب رئیس جمهور، در یک حکایت آمده یک قاضی مجرمی را به هزار ضربه شلاق محکوم میکند، مجرم به او میگوید آقای قاضی یا نمیدانی هزار ضربه چند تاست یا نمیدانی شلاق چیست.*
*حال شما یا نمیدانید ازدواج چیست یا نمیدانید ازدواج چه مخارجی دارد!*
*با این اوضاع وخیم اقتصادی ازدواج دل شیر و گُرده ای پیل وَش میخواهد*
بفرمایید برای جوان عذب مملکت که گناهش برگردن شما و امثال شما و دولتهای گذشته تا به امروز است چه کردید که آنها را به سفره عقد فرا میخوانید؟
جوانان ما پیر پسر شدند با کدام شغل؟ با کدام مسکن؟باکدام رفاه؟ با کدام ارزانی؟ باکدام درآمد؟ با کدام امید جوانان سَرخورده را به ازدواج دعوت میکنید؟
(( مرد زن میخواهد و زن در ابتدا نان را میخواهد سپس مرد را )) کوچکترین منزل در دور افتاده ترین شهر ایران با کمترین متراژ ، بین ۲ تا ۲/۵ میلیارد تومان قیمت دارد تا سرپناه دختر و پسر مورد نظرتان باشد که شما برای شعار آنان را به ازدواج دعوت کردید *

اگر یک کارگر طبق اِشِل اداره کار ماهانه ۸ میلیون تومان دریافت کند و تورم حتی یک درصد هم رشد نکند و کل حقوق خود را پس انداز کند، مریض هم نشود، لباس نخرد، غذانخورد، مهمانی ندهد، بیمار نشود، عیادت نرود، فاتحه و عروسی نرود، صله ارحام به جا نیاورد، لباس وکیف و کفش نخرد، شیرخشک و پوشک نخرد، پول آب و برق و گاز ندهد و همه حقوقش را پس انداز کند و فقط با باد هوا زندگی کند، تشک او زمین و لحافش آسمان باشد بعد از ۲۷ سال میتواند یک منزل محقر در پایینترین نقطه شهر البته به قیمت امروز بخرد نه قیمت ۲۷ سال آینده که از صدقه سر مدیران بی سواد و بی کفایت بعد از ۲۷سال قیمت مریخی خواهد شد و جوان معذب مملکت ۲۷ سال دیگر با این پول فقط باید به فکرخرید قبر برای خانه ابدی خود باشند. ازدواج سنت اسلامی و انسانی است اما اجرای این سنت پول میخواهد نه اسلامیت و نه انسانیت، مشقت سر راه ازدواج را بر طرف سازید و حلاوت آن را به مذاق و مزاج جوانان برسانید. کدام پسر با جیب خالی و بدون درآمد فقط به صِرف اینکه مرد است جرات دارد خواستگاری برود؟
مذکر بودن تنها ملاک مردی نیست، نان درآوردن نشانه مردیست هر کسی با جیب خالی، عقیمِ سفره خویش است و از مردی افتاده، با وامِ ازدواج مشکل زندگی حل نمیشود ،گره کور زندگی بعد از وام آغاز میشود و وام ازدواج سراب فرداهاست.
گذشت آن زمان که مرد از زیرسنگ نان درمی‌آورد. امروزه سنگ دولتها روی دست مردم است و مردم را از نان خوردن انداخته است. آیا شما یا دولتمردانتان به یک جوان بیکار بی درآمد دختر داده اید یا میدهید؟ (البته ازدواج های سیاسی و رانتی مسولان بماند که نتیجه اش تولید و تولد آقازاده است)
اگرشماصادق الوعد هستید من جوان سالم و شاغل عَذَب مجرد دارم ! بسم الله، پسر از بنده دختر از دولتمردان و شما هم کار انسانی و اسلامی انجام دهید. برای پسرم خواستگاری بروید، امکانات را فراهم کنید، همه ازدواج خواهند کرد و برای وطن و انقلاب سرباز تولید خواهند کرد! ازدواج جوانان دغدغه و توصیه دیرینه رهبری و دلسوزان است که سالهاست بر آن تاکید دارند اما تهیه امکاناتش در دست شما دولتمردان است که کیاست و سیاست و کفایتی در این راه نمی بینیم. گناه جوانان بیکار و معذب برگردن شماست. برای پاسخ دادن به ناتوانی خود نگوئید بانیان وضع موجود مقصرند شما بانی وضع موجود امروز و آینده اید امروز هم مقصرید وای به حال آینده …
آقای رئیس جمهور نمی دانم بخش رسانه ای دولت شما که وظیفه شان انتشار بولتن های محرمانه و خلاصه مطبوعات و سایتها به شما است این خبر را به شما رسانده اند یا خیر که یکی از کارشناسان صنعت این اظهار نظر داشته است؛ ‏محمد بحرینیان، کارشناس صنعت: محاسبات اتاق خراسان نشان می‌دهد که ایران در سالهای ۱۳۳۸ تا ۱۳۹۹ بیشتر از ۹ “هزار” و ۹۰۰ میلیارد “دلار” منابع ارزی داشته که به توسعه ختم نشده اما چین با یک سوم این منابع ۲۲۰ میلیون شغل ایجاد کرده و به توسعه رسیده است.

آقای رئیس جمهور چندی پیش دوباره به قول خودتان به سیمای ملی آمدید و در تلویزیون بازه م بحث های تکراری مطرح کردید. سخنانی تکراری که نکته مفید و قابل ملاحظه ای برای مردم ایران بویژه قشر آسیب پذیر که در وعده های انتخاباتی تاکید فراوان بر رسیدگی به این قشر داشتید نبود. در این سخنرانی یک سویه و یک طرفه به مسائل مهم اقتصادی کشور اشاره دقیقی نکردید، از جمله اشتغال، افزایش حقوق ها که کمتر از تورم است، اگر در زمینه فروش نفت اوضاع و احوال کشور خوب است پس چرا سود فروش نفت به جیب مردم نمی رود؟ آقای رئیس جمهور در این گفتگو عنوان کردید طی شش ماه تورم را ۲۰ درصد کاهش داده اید و توانسته اید رشد اقتصادی صفر درصد را به ۵/۴ درصد در اسفندماه سال ۱۴۰۰ برسانید و آخر سال ۱۴۰۱، تورم را از ۴۳ درصد به ۳۱ درصد برسانید اما باید بگویم به اعتراف کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی تورم در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ تغییر معنا داری نکرد ولی در سال ۱۴۰۱ که تمام سال این دولت عهده دار مسئولیت بود نه تنها کمتر از گذشته نشد، بلکه به نزدیک ۵۰ درصد رسید به طوری که ارقام آخر سال تا چند ماه بعد منتشر نشد.

در پایان یک پرسش اساسی را می‌توان طرح کرد. اگر فرض کنیم که مطابق وعده‌های قطعی داده شده تورم به‌جای ۴۷ درصد در سال گذشته ابتدا نصف و سپس تا حالا تک رقمی شده بود، اگر سالانه به‌جای ۲۶۰ هزار شغل، یک میلیون ایجاد شده بود و به‌جای آغاز به ساخت اندک خانه که حتی تعدادش هم معلوم نیست سالانه یک میلیون واحد مسکونی ایجاد شده بود در این سخنرانی چه تعاریفی از دولت می‌کردید که اکنون نکرده‌اید؟ این دولت سه وعده اصلی و ملموس داشت و آمار هر سه مورد با فاصله‌ای بزرگ از وعده قرار دارد. بهتر است به‌جای پرداختن به هر چیز دیگر به تحلیل چرایی وضعیت این موارد پرداخته شود. آقای رئیس جمهور صادقانه باید بگویم در ۱۳ دولت بعد از انقلاب ضعیف ترین دولت، دولت سیزدهم بوده است و ای کاش کمی واقع بینانه به مسائل و مشکلات کشور نگاه می کردید و دایره کارشناسان خود را فقط افراد خودی هایی که خود شما و دولت قبول دارید قرار نمی دادید.
آقای رئیس جمهور زمان با شتاب در حال سپری شدن و تاریخ در آینده درباره دولت سیزدهم نظر خواهد داد و گمان می کنم نظر مثبتی از دولت شما در تاریخ ثبت نشود چرا که کارنامه این دولت در عمر ۲۲ ماهه اش غیر قابل دفاع است.

نویسنده : علی شاملو_ روزنامه‌نگار، صاحب امتیاز و مدیرمسئول پایگاه‌های خبری صدای چراغ روشن و صدای چراغ امیدنیوز
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.