شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Saturday, 20 July , 2024
امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 19993
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : 26 تیر 1401 - 13:58 | 98 بازدید | ارسال توسط :

عدالت اقتصادی در چین با حمایت از مسلمانان اویغور

علی بیگدلی کارشناس روابط بین الملل با اشاره به اینکه شین جیانگ منطقه بسیار قدیمی و مسلمان نشین در چین است، اعلام کرد: دولت چین می خواهد با ایجاد رونق اقتصادی و رفاه، مردم این منطقه را به یک سطح از رضایتمندی برساند تا از این راه ضمن ایجاد توازن در کشور بر مشکلات داخلی و بین‌المللی خود غلبه کند.

عدالت اقتصادی در چین با حمایت از مسلمانان اویغور

وی در گفتگو با خبرنگار چراغ امید، تاکید کرد: آمریکا به خصوص دموکرات ها به دنبال این هستند تا از موضوع حقوق بشر در چین و منطقه شین جیانگ ابزاری بسازند برای تضعیف و توقف چین در راهبردهای سیاسی و اقتصادی که دنبال می کند.
این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: مسلمانان شین جیانگ می خواهند به مراسم های مذهبی و عبادی خود بپردازند و دولت چین نیز مجوزهایی همچون سفر حج، تحصیل علوم دینی و…. را صادر کرده است.
بیگدلی با اشاره به سرمایه گذاری چین در کشورهای مختلف جهان اسلام، یادآوری کرد: این کشور با استفاده از ایجاد ارتباط با کشورهای مسلمان به دنبال کاهش فشارها در استان شین جیانگ است.
این کارشناس مسائل بین الملل ضمن اشاره به سیاست های خصمانه آمریکا بر علیه چین با بهانه حمایت از مسلمانان اویغور منطقه شین جیانگ، عنوان کرد: آمریکا شدیداً به دنبال سیاست مهار دوگانه چین است که البته در زمان جمهوری خواهان اهمیت زیادی نداشت به خصوص آنکه روابط جرج بوش پسر با شوروی بسیار نزدیک شد و همین سیاست را ادامه داد.
بیگدلی ادامه داد: در زمان کلینتون این سیاست متوقف شد چرا که دموکرات‌ها روابط مطلوبی با روسیه امروزی و چین دارند. هم اکنون بایدن به دنبال مهار کردن دو رقیب خود است.
وی افزود: با توجه به این که بنیان چین بر پایه اقتصاد و بنیان روسیه بر پایه قدرت نظامی‌گری استوار است به ناچار برای مهار آنها دو شیوه متفاوت را دنبال کند.
این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به صادرات بسیار بالای چین و آمریکا، اظهار کرد: چین نمی تواند بازاری مثل آمریکا پیدا کند و آمریکا نیز نمی‌تواند از بازار چین چشم‌پوشی کند، زیرا اقتصاد این دو کشور در هم تنیده است.
بیگدلی ادامه داد: از طرفی اندوخته مالی چین در آمریکا، اگر از سوی آنها بلوکه شود بسیار خطرناک است. بنابراین چین با هوشیاری کامل نسبت به موضوع مسلمانان اویغور و منطقه شین جیانگ عمل می‌کند و سعی در رفع نواقص موجود، ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال برای مردم این منطقه و به دنبال همراه کردن آنها با دولت مرکزی است تا از این طریق نیز بتواند ابر پروژه های تعریف شده خود را به سرانجام برساند و رشد اقتصادی را دنبال کند.
وی با بیان اینکه سیاست کمربند جاده که یکی از سرمایه‌گذاری‌های بسیار هنگفت چین است، تصریح کرد: این مهم موجب شده است که چین با بیش از یکصد کشور در غرب و جنوب شرقی آسیا، آمریکای لاتین و به خصوص آفریقایی ها قراردادهای ۲۵ ساله امضا کند تا به این کشورها در توسعه اقتصادی خود کمک کند.
این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: چین می خواهد با امکانات موجود در این کشورهای صدگانه هم رونق جدیدی به اقتصادشان بدهد و هم اینکه یاران جدیدی در سطح بین المللی پیدا کند که البته به نظر آمریکا این سیاست چین مرموزانه قلمداد می شود و به همین دلیل شدت متوقف کردن چین از طرق مختلف همچون هنگ کنگ، تایوان و شین جیانگ را در دستور کارش قرار داده است.
وی ادامه داد: آمریکا هم از طریق مسلمانان اویغور و تایوان بر چین فشار بسیاری وارد کرده است و به بهانه حقوق بشر که تأثیری هم نداشته قصد ایجاد مشکل برای چین را دارد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.