شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Wednesday, 24 July , 2024
امروز : چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 17719
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1401 - 19:17 | 169 بازدید | ارسال توسط :

طرح جامع ساماندهی دستفروشان، بساط گستران اجرا می شود

رئیس مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی شورای شهر کرج از طرح جامع ساماندهی دستفروشان، بساط گستران توسط این مرکز با هدف ساماندهی وضع موجود و ایجاد حس مکان و حس تعلق شهروندان و ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری خبر داد.

طرح جامع ساماندهی دستفروشان، بساط گستران اجرا می شود

به گزارش خبرنگار چراغ امید؛ محمد اسدیان با بیان این خبر اظهار کرد: دستفروشی از نمونه فعالیت‌های اقتصادی و به اصطلاح کسب و کار‌هایی محسوب می‌شود که در قالب و چارچوب پیشه‌های غیررسمی از آن یاد می‌شود ودستفروشی پدیده‌ای نوظهور و جدید محسوب نمی‌شود و به واقع این شیوه به اصطلاح کسب و کار غیر رسمی، سبقه و عقبه‌ای طولانی دارد، بنابراین با همه این اوصاف نمی‌توان از آسیب‌های این شیوه از کسب و کار به سادگی گذشت .

عضو شورای شهر کرج تصریح کرد: هر ساله با نزدیک‌تر شدن به روز‌ها و هفته‌های پایانی سال، بر تعداد دستفروشان فعال در شهر‌ها افزوده می‌شود، پدیده‌ای که با تهدیدات و فرصت‌های خاص به خود در شرایط فعلی اقتصادی کشور همراه است.

اسدیان بیان کرد: در سالیان نه چندان دور گذشته، عموما بر نکات و ابعاد منفی این پدیده تأکید می‌شد، اما باید واقع بین بود و به ناچار در شرایط فعلی اقتصادی، نکات و ابعاد مثبتی برای آن متصور بود.

رئیس مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی شورای شهر هدف از بررسی این طرح را ساماندهی دستفروشان و بساط گستران که منتهی به  ساماندهی وضع موجود ،افزایش حضور شهروندان در فضاهای شهری ، ارتقاء امنیت اجتماعی ،کمک به رشد اقتصاد شهری، افزایش سرزندگی و نشاط،ایجاد حس مکان و حس تعلق شهروندان و ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری کرج است.

اسدیان یادآور شد: اغلب دستفروشان را مهاجران تشکیل می دهند و به لحاظ سنی اغلب دستفروشان بین رده سنی ۱۹ تا ۵۰ سال می باشند .

عضو شورای شهر کرج ، احداث بازارهاو بازارچه های رسمی توسط شهرداری برای جمع آوری و ساماندهی دستفروشان ، تشکیل کارگروه تخصصی ساماندهی مشاغل شهری با مشارکت سازمانهای مرتبط, فضایابی و ورود به ساماندهی فضایی دستفروشان, اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در شهروندان, گذر از برخورد قهری و فیزیکی مطلق با دستفروشان – وانت بارها و …به الگوی ساماندهی و منطق پذیرش نقش آن در شهر را از طرح های مطالعاتی و اجرایی مرکز پژوهش عنوان کرد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.