شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Saturday, 20 July , 2024
امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 19480
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 15 تیر 1401 - 17:45 | 232 بازدید | ارسال توسط :

 سازمان تعاونی روستایی و سازمان پشتیبانی امور دام نقش حمایتی داشته باشند نه محل حاشیه سازی /در کشور ما خلا عملکردی گسترده ای در حوزه تولیدات کشاورزی وجود دارد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت:سازمان تعاونی روستایی و سازمان پشتیبانی امور دام باید نسبت به این سیاست جدید دولت نقش فعال و حمایتی جدی داشته باشند نه اینکه محل حاشیه سازی و القای شبه رانت و فساد در حین اجرای این سیاست باشند، گزارش های دریافتی شائبه هایی در رابطه با وجود فسادهایی در این دو مجموعه ایجاد کرده است.

 سازمان تعاونی روستایی و سازمان پشتیبانی امور دام نقش حمایتی داشته باشند نه محل حاشیه سازی /در کشور ما خلا عملکردی گسترده ای در حوزه تولیدات کشاورزی وجود دارد

به گزارش خبرنگار چراغ امید؛ علیرضا عباسی نماینده مردم شریف کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی، مبنای تصمیمات گرفته شده در کمیسیون کشاورزی را مطابق واقعیت موجود عنوان کرد و اظهار داشت: تمام تلاش ما در کنیسیون کشاورزی این است که، هر تصمیمی که در این کمیسیون گرفته شود، قطعا با واقعیت مطابقت خواهد داشت و در این راستا نظرات تولیدکنندگان در کف میدان می تواند کمک کننده این موضوع باشد.

«تولید پایدار درصورتی محقق می شود که بصورت همزمان هم از تولید کننده و هم از مصرف کننده حمایت شود»، موضوعی بود که عباسی به آن پرداخت و افزود: این اتفاق پایاپای، حق مسلم ،باید تحقق یابد و گرنه در چرخه تولید و بازار وقفه ایجاد خواهد شد.

این نماینده در ادامه، بر دانش بنیان کردن تولید تاکید کرد و گفت: آنچه این روزها نقل محافل گفتمان اقتصادی می باشد، این است که، یا با کمبودمیزان نهاده دامی روبرو هستیم یا قیمت تمام شده محصول تولیدی زیاد است. اما به این موضوع توجه ندارند که، از خود پرسش کنند،چقدر از دانش روز، جهت افزایش بهره وری و تغییر ضریب تبدیل استفاده کرده ایم؟

وی یادآور شد: سال گذشته ۱۲.۵ میلیارد دلار برای واردات نهاده دامی تخصیص پیدا کرد. با اینحال چرا به سمت افزایش میزان تولید نهاده های دامی در کشور حرکت نکردیم ؟ یا این که به چه میزان روی جایگزینی نهاده های دامی سازگار با اقلیم کشور کار شده است؟

عباسی با انتقاد نسبت به رویکردهای پژوهشی در دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی جهاد کشاورزی خواستار فعال تر بودن مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی در عرصه کشاورزی شد و افزود: تاثیر پژوهش‌های دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی جهاد کشاورزی بر حوزه تولید پروتئین سفید و قرمز در کشور چقدر بوده است؟ کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی در زمینه ضریب تبدیل دام و طیور بر عهده کیست؟ از مرغدار و دامدار که نمی توان چنین انتظاری داشت.

عباسی با ذکر این مطلب که نتیجه کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی در حوزه کشاورزی در مزرعه و بازار، نمایان می شود؛ گفت: مادامی که، به این مورد توجه کافی نشود مطمئنا قیمت تمام شده محصول بالاتر خواهد رفت.

« در کشور ما خلا عملکردی گسترده ای در حوزه تولیدات کشاورزی وجود دارد» مطلبی بود که عباسی به آن اذعان داشت و گفت: بطور مثال در تولید گندم به طور متوسط در هر هکتار ۳.۵ الی ۴ تن برداشت صورت می گیرد در حالی که گندمکاران خبره در کشور ۱۴ تن برداشت می کنند، لذا کمک به تولید کننده و مصرف کننده در گرو این است که علم و فناوری در خدمت تولید قرار بگیرد و باعث افزایش تولید در هکتار شود و تولید بصرفه تر شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از آسیب های جدی در حوزه صنعت دام و طیور بحث دو نرخی بودن ارز بود که به درستی تصمیم به اصلاح گرفته شد و از طرف دیگر دولت ناگزیر بود این سیاست را انتخاب و اجرا کند ولی در حین اجرا ایراداتی هم بروز پیدا می کنند که باید اصلاح شود و امیدواریم با همفکری و هم افزایی در این جلسات و جلسات کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و ارایه آن به دولت و نظارت بر اجرای آن، این ایرادات هم برطرف شود.

وی در ادامه بیان داشت: سازمان تعاونی روستایی و سازمان پشتیبانی امور دام باید نسبت به این سیاست جدید دولت نقش فعال و حمایتی جدی داشته باشند نه اینکه محل حاشیه سازی و القای شبه رانت و فساد در حین اجرای این سیاست باشند، گزارش های دریافتی شائبه هایی در رابطه با وجود فسادهایی در این دو مجموعه ایجاد کرده است.

عباسی با بیان این که وزیر کشاورزی باید پاسخ دهد که کدام یک از وظایف پشتیبانی امور دام در این مدت انجام شده، خاطرنشان کرد: یکی از وظایف پشتیبانی امور دام کمک به تولید نهاده های کشاورزی است که این تکلیف انجام نشده است و در این زمینه کوتاهی صورت گرفته است.

وی افزود: برای حل مشکل نقدینگی پرورش دهندگان طیور، پیشنهاد به وزیر کشاورزی این بود که در طی فرایند تولید که کمتر از ۱۰۰ روز است در این مدت نهاده اعتباری برای تولید کننده در نظر گرفته شود و بعد از مدت سپری شده و عرضه محصول به بازار هزینه پرداخت شود تا مشکل نقدینگی مرغداران هم برطرف شود.

عباسی درخصوص حواشی بوجود آمده در مورد شرکت آریو سهیل تجارت نیز چنین گفت: شعار دولت سیزدهم مبارزه با فساد است، فساد زیبنده این دولت نیست، اگر فساد در دولت قبل بود ایراد داشت، در این دولت هم ایراد دارد. اگر ممانعت از تولید در دولت قبل ایراد داشت در این دولت هم ایراد دارد.

نماینده مجلس افزود: هر کسی هم فساد کرده است باید پاسخگو باشد. بعد از گذشت دو ماه هنوز هم دامداران و مرغداران اعتراض می کنند که نهاده ای تحویل نگرفته اند.
آقایان هم فقط بلدند؛ توجیه کنند. آیا انحصار را شکستید، آیا رانت را از میان برداشتید. آیا این شرکت تا به امروز گرمی نهاده وارد و توزیع کرده است؟ امروز این مسئله زبانزد عام و خاص شده است. وقتی تولید کننده و مردم این مسئله را می بینند چه برداشتی می کنند؟. هر چه زودتر از جامعه و تولید کنندگان ابهام زدایی کنید.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.