شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Thursday, 25 July , 2024
امروز : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 19599
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : 18 تیر 1401 - 12:03 | 148 بازدید | ارسال توسط :

رویارویی سیاسی به نام حقوق بشر بر خلاف روند توسعه عصر کنونی

۸ ژوئیه، پنجاهمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل به پایان رسید. در این بستر مهم مدیریت حقوق بشر جهانی، پیشرفت امور حقوق بشر چین به طور کامل مورد تایید قرار گرفت و سهم چین در ارتقای توسعه امور بین المللی حقوق بشر به طور مثبت ارزیابی شده است.

رویارویی سیاسی به نام حقوق بشر بر خلاف روند توسعه عصر کنونی
در عین حال، تعداد کمی از کشورها نه تنها وخامت بیش از پیش  وضعیت حقوق بشر خود را نادیده می گیرند، بلکه به مقابله سیاسی به نام حقوق بشر ادامه می دهند و نابخردانه  به سایر کشورها تهمت می زنند که این رفتار مورد انتقاد بیشتر کشورهای جهان قرار می گیرند.
خوب بودن یا نبودن وضعیت حقوق بشر یک کشور بستگی به این دارد که منافع مردم آن کشور حفظ شود یا خیر واین مهمترین معیار برای آزمایش وضعیت حقوق بشر یک کشور است. درآمد سرانه ملی چین از تنها  چندین دلار به حدود ۱۲۰۰۰ دلار افزایش یافته است و میانگین امید به زندگی از ۳۵ سال به ۷۷٫۹۳ سال افزایش یافته است. از زمان تأسیس جمهوری خلق چین و به ویژه از زمان هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین، امور حقوق بشر چین به دستاوردهای تاریخی دست یافته است و توسعه جهشی داشته است . در این نشست شورای حقوق بشر، شرکت کنندگان از پیشرفت فوق العاده چین در زمینه حقوق بشر بسیار قدردانی کردند.

  آنان که کشور خود را  “پرچمدار حقوق بشر” جهان می خوانند اما در واقع با مشکلات عظیم حقوق بشری روبرو هستند. جنگ‌ها و غارت‌های ایالات متحده و اقدامت ضد حقوق بشری ایالات متحده در افغانستان به این کشور آسیب های فراوان وارد کرده است و سیاست‌های مهاجرتی ایالات متحده به حقوق بشر گروه‌های مهاجر آسیب جدی رسانده است و تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده به حقوق اساسی مردم در کشورهای مختلف ضربه زده است و سیاست‌های پیشگیری این کشور از همه گیری باعث قربانی شدن بسیاری از مردم آمریکا و شمار زیادی از سالمندان در این کشور شده است. زندان گوانتانامو ایالات متحده مشکلات جدی بازداشت خودسرانه دارد  و در جامعه آمریکایی تبعیض نژادی سیستماتیک نهادینه شده و گسترش استفاده از اسلحه امنیت کودکان را تهدید می کند…

در سال های اخیر، ایالات متحده به طور گسترده به دلیل این موضوع مورد انتقاد قرار گرفته است. ایالات متحده از حقوق بشر به عنوان بهانه ای برای دخالت در امور کشورهای دیگر استفاده می کند و حاضر نیست وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در ایالات متحده را تغییر دهد.

تعداد کمی از کشورهای جهان خود را «قاضی حقوق بشر» جهان می دانند و کورکورانه مسائل حقوق بشر را سیاسی کنند. آنها به نام حقوق بشر اطلاعات نادرست را منتشر کردند و به ویژه بارها واقعیت ها را نادیده گرفتند و با سوء نیت وضعیت حقوق بشر چین را لکه دار و به آن حمله کرده اند و آسیب جدی به همکاری های بین المللی حقوق بشر وارد کردند. در موضوع حقوق بشر، تعداد کمی از کشورها مانند ایالات متحده  هستند که هرگز نمی توانند نماینده جامعه بین المللی باشند و صلاحیت با انگشت نشان دادن دیگران را ندارند.

تحولات صد ساله و اپیدمی قرن در کنار هم باعث شده ان که در این دوران حساس پیشرفت و حمایت از حقوق بشر نیازمند همکاری همه کشورها باشد. هر گونه تلاش برای ایجاد مقاومت سیاسی به نام حقوق بشر، تنها مانع توسعه سالم امور بین المللی حقوق بشر می شود. چین به عنوان یک کشور بزرگ مسئولیت پذیر که به حقوق بشر احترام می گذارد و از آن محافظت می کند، ارزش های مشترک همه بشریت را به طور قاطعانه ترویج خواهد کرد و مسیر توسعه حقوق بشر چین را با تمام قوا دنبال خواهد کرد و برای اعمال چندجانبه گرایی واقعی با سایر کشورها همکاری خواهد کرد و مدیریت حقوق بشر جهان را به سمت  منصفانه تر، عادلانه تر، معقول تر و فراگیرتر  شدن پیش خواهد برد .

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.