شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Wednesday, 24 July , 2024
امروز : چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 20657
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : 11 مرداد 1401 - 15:46 | 164 بازدید | ارسال توسط :

راه ابریشم جدید ارتباطات و مراودات کشورها را افزایش می دهد/ راه ابریشم جدید بر ارتباطی مردمی تاثیر می گذارد

راه اندازی قطارهای باری بین المللی توسط چین به طور قطع مزیت های بسیاری به همراه دارد. این مزیت برای کشورهای در حال توسعه نیز اهمیت فراوانی دارد چرا که می توانند برای مراوداتشان، کالای تولیدی خود را صادر و متقابلا مواد اولیه را از کشورهای دیگر تامین کنند.

راه ابریشم جدید ارتباطات و مراودات کشورها را افزایش می دهد/ راه ابریشم جدید بر ارتباطی مردمی تاثیر می گذارد
راه ابریشم قدیمی به صورت جدید از طریق ریلی و بعضا جاده ای می تواند احیا شود و ارتباطات و مراودات را افزایش دهد و فقط برای جابه جایی کالا نیست و بر همه موارد ارتباطی مردمی تاثیر می گذارد.
حال اینکه، سالهاست چین توانسته کالاهای تولیدی خود را تقریبا به تمامی کشورها صادر کند و بازار آنها را در تصاحب خود درآورد. چین بخشی از بازار کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا، اروپا، آفریقا، غرب آسیا و خاورمیانه را در دست گرفته است.
زمانی که اقتصاد این کشور توسعه پیدا کرد، افزایش کیفیت کالاهای تولیدی را در دستور کار قرار داد. در مرحله بعد علاوه بر صادرات و واردات از طریق دریا و کشتی، برای بخشی از کالاهایی که می توانستند قدم به قدم و کشور به کشور تبادل کنند دو طرح را ارائه کردند.
این طرح ها، قطارهای باری بین المللی و جاده ابریشم جدید است که از سمت آسیای مرکزی و قفقاز به اروپا وصل شود و از سوی افغانستان، پاکستان و ایران به خاورمیانه وصل شود و نیز به جنوب اروپا راه پیدا کند.
در این راه مسائل امنیتی و سیاسی وجود دارد و آمریکا، که می خواهد با اقدامات خود سد راه چین برای اجرایی کردن این طرح ها شود.
قرار است این قطار باری از کشورهای بسیاری عبور کند و کالا ها را به مقصد برساند. این امر از لحاظ تجاری و حتی ملاحظات مردمی، ارتباطات گسترده و نیز فرهنگی می تواند تاثیرات مثبتی به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که آمریکا می خواهد موانعی را سر راه چین قرار دهد زیرا اگر این ارتباط گسترده و خط برقرار شود کاملا به نفع کشور چین خواهد بود.
راه اندازی قطارهای باری بین المللی از لحاظ اقتصادی هم به نفع چین و هم کشور هایی است که قطار از آن عبور می کند. عبور این قطار باعث تبادلات کالا و سهولت بهتر در واردات و صادرات می شود. البته کالاهای حجیم و سنگین از طریق دریا و کشتی انجام می شود اما ریل امنیت بیشتری از نظر بلاهای طبیعی همانند طوفان و مشکلات دریایی دارد.
اگر چه چین با راه اندازی این قطار باری می تواند کالاهای تولیدی خود را به راحتی صادر کند اما برای کشورهای مختلف که ریل قطار از آن عبور می کند نیز سود دارد. زیرا می توانند کالاهای شان را با امنیت بیشتر و خطرات کمتر دریافت کنند. همچنین می توانند از این خط استفاده و کالاهای تولیدی خود را صادر کنند.
این خط ریلی از چین به ازبکستان، تاجیکستان و شاخه هایی از آن به ترکمنستان و قزاقستان و نیز به سمت چابهار و دریا وصل می شود. همین خط به آذربایجان، ترکیه و شمال اروپا می رود. یک خط آن افغانستان، پاکستان و از طریق ایران، عراق و مدیترانه را در بر می گیرد. این امر نشان می دهد قطار باری بین المللی چین از تعداد بسیاری از کشورها عبور می کند.
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.