شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Saturday, 20 July , 2024
امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 19031
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : 05 تیر 1401 - 14:39 | 113 بازدید | ارسال توسط :

توسعه مستمر؛ پویاترین داستان چین

«شی جین‌پینگ» رئیس جمهوری خلق چین شامگاه جمعه ۲۴ ژوئن (۳ تیر)، به صورت ویدئویی میزبانی گفتگوی عالی‌رتبه توسعه جهانی را برعهده گرفت و یک سخنرانی مهم را ایراد کرد.

توسعه مستمر؛ پویاترین داستان چین
شی جین‌پینگ خاطرنشان کرد: اواخر دهه ۱۹۶۰، زمانی که به عنوان کشاورز در دهکده‌ای کوچک در فلات لوئس چین کار می‌کردم، شخصاً مشکلات زندگی مردم محلی را تجربه کردم. پس از نیم قرن، وقتی باردیگر به این منطقه سفر کردم، دیدم که روستاییان دیگر دغدغه خوراک و پوشاک ندارند و لبخند شادی بر لبانشان نشسته است.

این تجربه شخصی رهبر چین حقیقت ساده‌ای را آشکار کرده است که مهم نیست در کدام کشور یا قاره زندگی می‌کنید، چه در روستا و چه در شهر، آرزوی همگان برای دنبال کردن زندگی شاد و سعادتمند یکسان است.

از نظر حاکمان این یک اصل است که «تنها از طریق توسعه مستمر رؤیای مردم برای زندگی سالم و جامعه‌ای آرام محقق خواهد شد». این ایده دقیقاً مسئولیت اصلی اجلاس امسال بریکس محسوب می‌شود و با هدایت چین به عنوان کشور میزبان، بر موضوع توسعه تمرکز شده است.

با توجه به تغییراتی که در قرن اخیر بی‌سابقه بوده وهمچنین همه‌گیری کرونا، ضرورت توسعه بیش از پیش نمایان می‌شود و به دلیل همین تحولات اجرای «دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰ سازمان ملل» ضربه سنگینی خورده است.

چگونه باید «کسری توسعه» را برطرف کرد؟ پاسخ آن این است: توسعه باید در کانون دستور کار مجامع بین المللی قرار گیرد.

رئیس جمهور شی سپتامبر سال گذشته، در مجمع عمومی سازمان ملل ابتکار توسعه جهانی را مطرح کرد تا بار دیگر تمرکز جامعه بین‌المللی بر مساله توسعه را ترویج کند.

بر گزاری این دوره از گفتگوی عالی‌رتبه توسعه جهانی، نشان‌دهنده شروع نهادینه ابتکار توسعه جهانی است. در این گفتگو، رهبر چین ایجاد مشترک یک الگوی توسعه بر پایه منافع گسترده و متعادل، هماهنگ و فراگیر، همکاری برد-برد و رونق مشترک را مطرح کرد.

این ابتکارات به رفاه و منافع کل بشریت توجه می‌کند. چین در ارتقاء توسعه همواره گفتار و رفتاری یکسان از خود نشان داده است.

در مدت زمان گفتگوی یاد شده، رئیس جمهور چین اقدامات مهم کشور برای اجرای ابتکار توسعه جهانی را اعلام کرد که تأسیس «صندوق توسعه جهانی و همکاری جنوب-جنوب»، افزایش سرمایه‌گذاری در صندوق صلح و توسعه چین-سازمان ملل و تأسیس مرکز ترویج توسعه جهانی را شامل می‌شود.

در گفتگوی جمعه نیز فهرستی از دستاوردها شامل ۳۲ اقدام منتشر شد که هشت حوزه از جمله فقرزدایی، امنیت غلات، مقابله با شیوع کرونا و واکسن، جمع‌آوری سرمایه برای توسعه، تغییرات اقلیمی و توسعه سبز، صنعتی شدن، اقتصاد دیجیتال و اتصال متقابل در عصر دیجیتال را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

رسانه‌ها و محافل خارجی در تفسیر اجلاس اخیر و ابتکاراتی که پکن ارائه داد، تاکید کردند این بدون شک همان «سال چین بریکس» است.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.