شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Saturday, 20 July , 2024
امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 19687
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : 20 تیر 1401 - 13:04 | 104 بازدید | ارسال توسط :

توسعه برق آسای انرژی‌های تجدیدپذیر در چین

شی جین پینگ، دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونست چین خاطرنشان کرد که پیشبرد توسعه انرژی های جدید و پاک باید جایگاه برجسته تری داشته باشد. پس از برگزاری نشست هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین، انرژی های تجدیدپذیر چین، به عنوان نمونه با تولید برق در نیروگاه های آبی، بادی و خورشیدی به توسعه جهشی دست یافته و از نظر ظرفیت نصب شده در مقام اول جهان قرار دارد و نسبت تولید برق آن به طور پیوسته  افزایش پیدا کرده است. در پی این افزایش، تعادل ساختار انرژی و اثرات کاهش کربن نیز به تدریج ظاهر شده است.

توسعه برق آسای انرژی‌های تجدیدپذیر در چین
از ماه ژانویه تا مه امسال، ظرفیت جدید نصب‌شده تولید برق انرژی‌های تجدیدپذیر در سراسر کشور ۴۳٫۴۹ میلیون کیلووات بوده که ۸۲٫۱ درصد از ظرفیت جدید نصب‌شده تولید برق در سراسر کشور را شامل می‌شود. انرژی‌های تجدیدپذیر به بخش اصلی ظرفیت جدید نصب‌شده تولید برق در چین تبدیل شده است. ده سال پیش، تولید برق از طریق انرژی جدید در چین تنها ۲٫۷ درصد بود، ساختار انرژی به مصرف زغال سنگ تمایل داشت و بهره وری انرژی برای حمایت از توسعه سریع اقتصاد چین پایین بود و همچنین با آسیب جدی به محیط زیست محیطی ناشی از تولید برق با مصرف انرژی همراه بود.

در ششمین نشست گروه رهبری مالی و اقتصادی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در ژوئن ۲۰۱۴، دبیر کل شی جین پینگ، راهبرد جدید امنیت انرژی را مطرح کرد و خود سکان هدایت انقلاب مصرف انرژی، تامین انرژی، فناوری انرژی و تنظیم انرژی، تقویت همه جانبه همکاری بین المللی،  تمرکز بر ساختن یک سیستم انرژی پاک، کم کربن، ایمن و کارآمد را به دست گرفت.

لی چوانگ جون، رییس بخش انرژی های نو و تجدیدپذیر اداره ملی انرژی چین عنوان کرد: تحت هدایت علمی استراتژی جدید امنیت انرژی توسط دبیر کل شی جین پینگ، ما برنامه ریزی و راهنمایی را تقویت کرده، تنظیم سیاست های حمایتی را افزایش داده، مکانیسم توسعه را تکمیل ساخته و به راهنمایی بازار پایبند بوده ایم. در چنین شرایطی توسعه انرژی های تجدیدپذیر در چین  به توسعه جهشی از کوچک به بزرگ و از بزرگ به قوی دست یافته است.

از ده سال گذشته تاکنون مجموع ظرفیت نصب شده تولید برق انرژی های تجدیدپذیر چین به ۱٫۱ میلیارد کیلووات رسیده است و ظرفیت نصب شده با استفاده از نیروهای آبی، بادی، خورشیدی و زیست توده در رتبه اول جهان قرار دارد.

در ده سال گذشته، چین یک سیستم صنعتی و فناوری انرژی تجدیدپذیر نسبتاً کامل را تشکیل داده است.

طی ده سال گذشته، انرژی های تجدیدپذیر به ساخت تمدن اکولوژیکی چین کمک کرده است. تنها در سال ۲۰۲۱، مقیاس توسعه و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر چین معادل ۷۵۳ میلیون تن زغال سنگ استاندارد بود که تخلیه دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد و اکسید نیتروژن را به ترتیب حدود ۲٫۰۷ میلیارد تن، ۴۰۰هزار تن و ۴۵۰ هزار تن کاهش داده است.

امروز در چین، از کویر سوزان تا دریای آبی، از بام جهان تا دشت های وسیع، توسعه انرژی های تجدیدپذیر با تمام توان در حال انجام است. در رودخانه جین شا، ایستگاه نیروگاه آبی بای هه تان، دومین نیروگاه آبی بزرگ جهان، بیش از ۳۰ میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی پاک تولید می کند که به طور مداوم قابلیت های امنیتی تامین برق چین را ارتقا می بخشد. ساخت پایگاه های خورشیدی و برق بادی در مناطق بیابانی و کویری چین نیز آغاز شده است. در طول اجرای ” چهاردهمین برنامه پنج ساله چین”، افزایش تولید برق از طریق انرژی های تجدیدپذیر در چین بیش از ۵۰ درصد از کل افزایش مصرف برق در کل جامعه را به خود اختصاص خواهد داد و تولید برق با استفاده از انرژی بادی و انرژی خورشیدی دو برابر خواهد شد.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.