شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Sunday, 21 July , 2024
امروز : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 16697
  پرینتخانه » اقتصادی تاریخ انتشار : 23 فروردین 1401 - 13:20 | 189 بازدید | ارسال توسط :

تقسیط سه ساله مالیات مؤدیانی که قادر به پرداخت بدهی نیستند

وزارت امور اقتصادی و دارایی یا سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند به موجب مواد (۱۶۷) قانون مالیات‌های مستقیم، نسبت به مؤدیانی که قادر به پرداخت بدهی مالیاتی خود اعم از اصل و جریمه بطور یک‌جا نیستند، از تاریخ ابلاغ مالیات قطعی، بدهی مربوط را حداکثر به مدت سه سال تقسیط کند.

تقسیط سه ساله مالیات مؤدیانی که قادر به پرداخت بدهی نیستند

به گزارش چراغ امید، وزارت امور اقتصادی و دارایی خواستار تقسیط بدهی و بخشودگی جرایم قابل بخشش موضوع قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده درخصوص بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط شد.

همچنین براساس ماده (۱۹۱) قانون مذکور، تمام یا قسمتی از جرایم مقرر در این قانون بنا به درخواست مؤدی با توجه به دلایل ابرازی مبنی بر خارج از اختیار بودن عدم انجام تکالیف مقرر و با در نظر گرفتن سوابق مالیاتی و خوش حسابی مؤدی به تشخیص و موافقت سازمان امور مالیاتی کشور قابل بخشوده شدن است.

با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولید و نامگذاری سال ۱۴۰۱ با عنوان «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» وزارت امور اقتصادی و دارایی در راستای تحقق شعار سال و به منظور حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط تولیدی، پیشنهاد تقسیط بدهی و بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش این بنگاه ها را به دولت ارایه کرده است.

به موجب این پیشنهاد، واحدهای تولیدی با تعداد حداکثر ۱۰۰ کارکن که پروانه بهره برداری آنها توسط مرجع قانونی ذی ربط صادر شده باشد، چنانچه میزان تولید خود را تا پایان سال ۱۴۰۱ حداقل ۱۵ درصد افزایش داده و تعدیل (کاهش) نیرو نداشته باشند، اصل بدهی مالیاتی آنها از تاریخ ابلاغ برگ قطعی به مدت سه سال تقسیط شده و نیز صد درصد جرایم قابل بخشش آنها پس از پرداخت اصل بدهی مالیاتی بخشوده خواهد شد.

پیشنهاد اشاره شده اکنون در دستور کار کمیسیون اقتصاد دولت است.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.