شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Wednesday, 24 July , 2024
امروز : چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 20138
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : 29 تیر 1401 - 16:55 | 93 بازدید | ارسال توسط :

تداوم کمک چین به رشد اقتصادی جهان

بر اساس داده‌هایی که اخیراً توسط اداره ملی آمار چین منتشر شد، تولید ناخالص داخلی چین در نیمه اول سال جاری میلادی ۲٫۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت که ۰٫۴ درصد از این افزایش در سه ماهه دوم رخ داده است. همزمان با پیچیده تر و بغرنج تر شدن محیط  بین المللی، ادامه شیوع کرونا در داخل چین  و روی هم قرار گرفتن عوامل ناشناخته مختلف ، اقتصاد چین در برابر فشار مقاومت کرده و به رشد مثبت دست یافته است و انعطاف پذیری قوی از خود نشان داده است.

تداوم کمک چین به رشد اقتصادی جهان
نتایج اقتصادی چین در نیمه اول سال جاری به سختی به دست آمد. چین پیش از هر چیز به مردم و جان انسان ها پایبند است و  سد محکمی برای پیشگیری و کنترل همه گیری ایجاد کرده است و نتایج پیشگیری و کنترل همه گیر را حفظ و تحکیم می کند و از جان و سلامت مردم تا بزرگترین حد محافظت می کند و پایه های اقتصادی و توسعه اجتماعی را به بیشترین میزان   تثبیت می کند. جان والش، استاد سابق دانشکده پزشکی دانشگاه ماساچوست آمریکا خاطرنشان کرد که سیاست ضد اپیدمی چین نه تنها جان انسان ها را نجات داده، بلکه از اقتصاد نیز محافظت کرده که می توان گفت یک وضعیت برد-برد است. بسیاری از شخصیت ‌های بین‌المللی خاطرنشان کردند که اقتصاد چین انعطاف‌پذیری و پتانسیل لازم را برای مقابله با اوضاع آشفته بین‌المللی نشان داده است.

بررسی اقتصاد چین نیازمند تفکر دیالکتیکی و دیدگاه بلندمدت است. تأثیر اپیدمی، کوتاه مدت و بیرونی است، در حالی که انعطاف پذیری قوی و پتانسیل زیاد بلندمدت و داخلی است. چین یک پایه محکم و مزیت بازار فوق العاده بزرگ را دارد. با بهبود مصرف، بهبود تولید، ارتقای رهبری نوآوری و اجرای سیاست‌های کلان، اقتصاد چین انتظار دارد  به رشد خود ادامه دهد و انرژی ثابتی را به توسعه پایدار و سالم اقتصاد تزریق کند.  مدیر سابق دفتر سیاست اقتصادی و بازرگانی لندن معتقد است که چین در این دوره نه تنها از تمام اقتصادهای بزرگ دیگر بهتر عمل کرده است، بلکه به وضوح در بهترین موقعیت نسبت به تمام آنها قرار دارد.

مبانی رشد اقتصادی بلندمدت چین تغییر نکرده است. وضعیت چین به عنوان موتور مهم رشد اقتصادی جهانی مثل گذشته است و اعتماد جامعه بین المللی به چشم انداز اقتصادی چین نیز تغییر نکرده است. در پنج ماه اول سال جاری، چین ۸۷٫۷۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲٫۶ درصد افزایش داشت؛ در چهار ماه اول سال جاری در چین ۱۸۵ پروژه بزرگ با سرمایه‌گذاری خارجی به مبلغ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار  اضافه  شد که معادل آن است که به طور متوسط هر روز ۱٫۵ پروژه سرمایه گذاری خارجی بزرگ در چین اجرا شود. طبق گزارش ماه مه اتاق بازرگانی آمریکا در چین دیدگاه اکثریت این است که حفظ نیروی رقابت در بازار چین برای تبدیل شدن به یک برند جهانی بسیار مهم است. آگوستین کارستنز، مدیر کل بانک تسویه حساب های بین المللی اخیراً اشاره کرد که چین به عنوان یک اقتصاد “بسیار انعطاف پذیر” همچنان در رشد اقتصادی جهان سهم خواهد داشت.

در حال حاضر، خطر رکود تورمی در اقتصاد جهانی رو به افزایش است و سیاست‌های اقتصادهای بزرگ تمایل به بسته تر شدن دارند و بی‌ثباتی و عدم اطمینان بیرونی به میزان زیاد افزایش یافته است. روزنامه  “وال استریت ” ایالات متحده اشاره کرد که فشار تورمی چین کم است و این یعنی که چین می تواند با وضوح بیشتری بر احیای اقتصاد خود تمرکز کند. در عین حال، چین به گسترش درهای باز در سطح بالا ادامه خواهد داد. در پس زمینه تضعیف  رشد تجارت جهانی، واردات و صادرات تجارت خارجی چین در نیمه اول سال جاری بر عکس  این روند حرکت می کند و واردات و صادرات تجارت کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹٫۴ درصد افزایش خواهد یافت. در نیمه دوم سال رویدادهای بین المللی اقتصادی و تجاری مانند دومین نمایشگاه بین المللی کالاهای مصرفی چین، نمایشگاه بین المللی تجارت خدمات چین در سال ۲۰۲۲ و پنجمین نمایشگاه بین المللی واردات چین یکی پس از دیگری برگزار می شود. چین با تکیه بر مزیت های بازار فوق العاده بزرگ خود توسعه اقتصادی پایدار و سالم را ارتقا می دهد و در عین حال فرصت های بازار ، فرصت های سرمایه گذاری و فرصت های رشد بیشتری را برای سایر کشورها به ارمغان می آورد .

اقتصاد چین یک اقیانوس است نه یک برکه کوچک و چین به خود اطمینان دارد که می تواند کارهای  پیشگیری و کنترل همه گیری و توسعه اقتصادی و اجتماعی را هماهنگ کند و تلاش می کند که در سال جاری  توسعه اقتصادی  به سطح بهتری برساند. چین همچنین با همکاری سایر کشورها  یک اقتصاد جهانی باز را می سازد  و انرژی مثبت بیشتری به بهبود اقتصاد جهانی تزریق می کند .

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.