شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Monday, 22 July , 2024
امروز : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 21638
  پرینتخانه » اسلایدر صفحه اول, سیاسی تاریخ انتشار : 04 شهریور 1401 - 18:29 | 164 بازدید | ارسال توسط :

قضاوت با شما

یکسال از آغاز بکار دولت سیزدهم گذشت سال گذشته در چنین روزهای مجلس یازدهم به دولت پیشنهادی رئیس جمهور سید ابراهیم رئیسی به جز یک وزیر رای اعتماد داد حال پس از گذشت یکسال به بررسی دولت سیزدهم از لحاظ آمار و ارقام می پردازیم.

قضاوت با شما
دو شهریور ۱۴۰۰ نرخ فروش دلار در سامانه نیما ۲۷۲,۲۹۴ ریال بود که در دو شهریور ۱۴۰۱ به ۲۷۶,۳۷۵ رسیده است. یعنی قیمت دلار نیمایی در یک سال اخیر ثبات بسیار بالایی داشته و حدود ۱ درصد در یک سال اخیر گران شده است.
قیمت دلار در بازار آزاد در ۲ شهریور ۱۴۰۰ حدود ۲۷۴۰۰ تومان بود که ۲ شهریور ۱۴۰۱ به ۲۸۹۰۰ تومان رسید (فقط ۵ درصد افزایش در یک سال).
 البته در ۲ شهریور ۱۴۰۱ اسکناس دلار در بازار معاملات توافقی که در سال جاری راه‌اندازی شده ۲۷۸۰۰ تومان فروخته شد که نسبت به قیمت ۲۷۴۰۰ تومان دلار در بازار آزاد در روز مشابه سال گذشته فقط ۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.
۲ شهریور ۱۴۰۰ شاخص کل بورس بالای یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد بود که ۲ شهریور امسال به کمتر از یک میلیون و ۴۴۳ هزار واحد کاهش یافته است.
نرخ تورم در تیرماه سال گذشته طبق گزارش بانک مرکزی ۵۷ درصد بود اما در تیرماه امسال به ۴۰٫۵ درصد کاهش یافته است.
رشد پایه پولی که در پایان دولت گذشته (انتهای تیر ۱۴۰۰) به ۴۲.۶ درصد رسیده بود، با توقف استقراض از بانک مرکزی در دولت سیزدهم، در تیرماه امسال به ۲۶.۲ درصد رسید که کاهش بیش از ۱۶ واحد درصدی نشان می‌دهد.
صادرات غیرنفتی که در ۴ ماه نخست سال گذشته۱۴٫۱ میلیارد دلار بود در مدت مشابه امسال به۱۷٫۲ میلیارد دلار افزایش یافته است.
استفاده دولت از تنخواه بانک مرکزی که در ۴ ماه پایانی دولت قبل به ۵۴ هزار میلیارد تومان رسیده بود در ماه‌های ابتدایی امسال نزدیک به صفر شد.
متوسط رشد اقتصادی فصلی کشور که در دولت روحانی ۱٫۵ درصد بود در دو فصل عملکرد دولت رئیسی به ۵٫۳ درصد افزایش یافته است.
دولت رئیسی در سال اول خود (شهریور ۱۴۰۰  تاکنون) بالغ بر ۶ هزار مگاوات ظرفیت  تولید برق کشور را افزایش داده که رکورد پس از انقلاب محسوب می‌شود. همین رشد تولید برق،‌مانع خاموشی‌ها شد.
در ۲ شهریور ۱۴۰۰ تعداد فوتی‌های کرونا به رکورد ۷۰۹ نفر و تعداد مبتلایان جدید به ۴۰۶۲۳ نفر رسیده بود. اما در دولت سیزدهم با واکسیناسیون سراسری، در ۲ شهریور ۱۴۰۱ تعداد فوتی‌ها به ۴۵ نفر و تعداد مبتلایان جدید به ۲۶۶۷ نفر کاهش یافت. بدین ترتیب در یک سال اخیر تعداد فوتی‌ها و مبتلایان جدید کرونا ۹۴ درصد کمتر شده است.
همچنین طبق آخرین آمار، از زمان استقرار دولت سیزدهم و از اول شهریور ماه سال ۱۴۰۰ تا پایان تیرماه ۱۴۰۱ بالغ بر ۱۵۱ میلیون و ۴۹۶ هزار تن کالا به ارزش ۱۰۱ میلیارد و ۸۲۰ میلیون دلار بین ایران و سایر کشورهای جهان تبادل شد که از لحاظ وزنی با رشد ۴ درصدی و از لحاظ ارزش با رشد ۳۱ درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده است. اما دولت سیزدهم در زمینه سیاست خارجی و برجام هنوز عملکردی از خود ارائه نداده است.
دولت سیزدهم در زمینه سیاست خارجی ودیپلماسی جز با چند کشور که از قدیم دولت جمهوری اسلامی با آنها ارتباط داشته نتوانسته به نتیجه ملموسی برسد. در زمینه  اقتصادی نیز با توجه به گره خوردن برجام به اقتصاد کشور علی رغم شعار رئیس جمهور در زمان انتخابات که برجام را به اقتصاد کشور گره نمی زنیم اما متاسفانه در عمل دولت سیزدهم بیشتر از دولتهای یازدهم و دوازدهم اقتصاد رابه برجام گره زد.
در زمینه های فرهنگی نیز دولت سیزدهم کار خارق العاده ای تاکنون انجام نداده و حتی از لحاظ فرهنگی عملکردش باتوجه به نقدهایش به دولتهای گذشته  از ان دولتها نیز ضعیف تر بوده است. البته بی انصافی است که بخواهیم دولت سیزدهم را در تمامی زمینه ها ناکارآمد جلوه دهیم وهمان طور که در ارائه آمار و ارقام بیان شد این دولت دربرخی زمینه ها موفق نیز بوده است. اما با توجه به شعارهاو تبلیغاتی که  دولت  در ایام انتخابات و ابتدای تشکیل دولت انجام داد.  سقف انتظار مردم از دولت بالا رفته است.
البته  این دولت سه سال دیگر فرصت دارد که از خود عملکرد بهتری ارائه دهد. فرصتی که با توجه به انبوه  مشکلات کشور فرصت زیادی نیست. فرض کنیم خرداد ۱۴۰۴ فرارسیده و انتخابات دوره چهاردهم  ریاست جمهوری است  و مناظرات انتخاباتی د حال انجام  و رئیس جمهور باید در مقابل دوربین سیما درباره عملکرد چهارساله دولت خود سخن بگوید چه دفاعی از عملکرد چهارساله دولت خود دارد که ارائه کند و برای گرفتن رای مجدد از مردم چه وعده های می خواهد بدهد. آقای رئیس جمهور باید بداند که خرداد ۱۴۰۴ دیگر دولت روحانی نیست که بخواهد همه مشکلات و نارسائی ها را به گردن آن دولت بیاندازد بلکه باید عملکرد قابل قبولی از دولت خود به مردم ارائه دهد.
 حال پس از یکسال که  ازتشکیل  دولت سیزدهم می گذرد  و با توجه به این آمارو ارقام ،  عملکرد  دولت  چگونه بوده است. آیا با توجه به شعارهای که رئیس جمهور  در ایام انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری به مردم دادو  وعده های که در زمان معرفی کابینه به مجلس داده و باتوجه به این آمار و ارقام و عملکردش را باید در زمینه های مختلف بررسی کرد تا ببینیم واقعا وبدور از حب وبغض و بدور از نگاه جناحی و دسته بندی های سیاسی دولت سیزدهم
در چه زمینه های موفق ودر چه زمینه های ناموفق بوده است،   قضاوت در این زمینه با شما مردم است.
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.