شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Sunday, 21 July , 2024
امروز : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 16888
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : 31 فروردین 1401 - 19:29 | 2222 بازدید | ارسال توسط :

ایده های نو کلید حل مشکلات شهری کلانشهرها ایران می شود

یک دکترای متخصص (ph.D) برنامه ریزی شهری اعلام کرد: ایده های نو کلید حل مشکلات شهری کلانشهرها ایران است.

ایده های نو کلید حل مشکلات شهری کلانشهرها ایران می شود

زهره آزادفلاح با بیان اینکه بسیاری از دولت ها با هدف فراهم کردن اطلاعات و خدمات الکترونیکی برای شهروندان و واحدهای کسب و کار ، پروژه های دولت الکترونیکی را در سطوح مختلف ، شروع کرده اند، اظهار کرد: در این راستا وب سایت ها که به عنوان عنصری اساسی از مدیریت دولتی مدرن جلوه می کند در دولت الکترونیکی شهری به صورت ابزار قدرت مندی در دگرگون سازی به حساب می آید که در فرهنگ و دستورالعمل بخش عمومی از آن استقبال شده است.

او اضافه کرد: دسترسی بر خط مزایای بسیاری دارد و انتظار می رود که دولت الکترونیکی در موارد عدیده ای جایگزین روش های اطلاع رسانی و سرویس دهی سنتی شود . دولت الکترونیکی در حالت کلی قابلیت همکاری متقابل کارگزاری ها و رده های مدیریت دولتی و مراجع دولتی را با ارتقاء پاسخ گویی و کیفیت خدمات ارایه شده از طریق وب سایت ها افزایش داده است.

این دکترای متخصص (ph.D) برنامه ریزی شهری عنوان کرد: بر همین اساس اگر به صورت مناسبی پیاده شود به توسعه و تحکیم اصول حکومت خوب نظیر دموکراتیزه شدن، به هم پیوستگی، کارایی، شفافیت و مسئولیت پذیری کمک خواهد کرد.

آزادفلاح با اشاره به اینکه در حوزه کاربرد ict در شهرها با اصطلاحاتی چون دولت الکترونیک شهری، دولت الکترونیک محلی و شهرداری مجازی روبرو هستیم، تاکید کرد: در این اصطلاحات اغلب به ارایه خدمات الکترونیک (مجازی ) شهرداری ها بر مبنای وب تاکید شده. با این نگرش، دولت الکترونیکی شهری تکامل یافته، در برگیرنده توانایی ارایه تراکنش ها به صورت برخط و به صورت الکترونیکی دادن به تحویل خدمات و پرداخت ها در سطحی وسیع است که در اشکال دولت مردان با شهروندان، مانند خدمات ارایه شده به شهروندان از قبیل ثبت های حقوقی، خدمات بهداشتی، آموزشی و موارد دیگر از خدمات شهرداری ها، دولت مردان با تجار، مانند تراکنش ها و خدماتی چون تدارکات، مالیات بندی  و صدور جواز و دولت مردان، مانند دامنه ای از تراکنش های درون شهری، پرداخت بین کارگذاری، تدارکات، فرم های استاندارد شده و جوازها شکل می گیرد.

او خاطرننشان کرد: کشورهای مختلف، دولت الکترونیک را به شکل های مختلف و عمدتا بر اساس نیازشان و سیستم های سیاسی و اجتماعی شان در شهرهایشان بکار گرفته اند.

این دکترای متخصص (ph.D) برنامه ریزی شهری ادامه داد: بیشتر کشورهای توسعه یافته، قویا از سازمان های بین المللی خصوصا سازمان ملل تشویق و ترغیب شده اند تا توسعه دولت الکترونیک را گسترش دهند. واقعیت این است که اکنون دولت الکترونیک، توسط تمام کشورها به عنوان یک استراتژی کلیدی برای بهره مندی از سود رقابتی و به عنوان وسیله هسته مرکزی برای اصطلاحات دولت ها در نظر گرفته شده است.

آزادفلاح با تاکید بر اینکه تکنولوژی های اطلاعات و ارتباطات به سرعت درحال رشد هستند و نقش مهمی را در توسعه شهری پایدار ایفا می کنند، عنوان کرد: این امر در حالی است که نرخ ابداعات و نوآوری ها نیز رو به بالا است. توسعه فناوری های مربوط به پایگاه داده ها با امکانات ذخیره سازی و افزایش میزان اطلاعات همراه است که در راستای ارتقای شفافیت، کنترل و کارایی عمل می کند.

این دکترای متخصص (ph.D) برنامه ریزی شهری بیان کرد: سیستم های پشتیبان تصمیم گیری، داده ها را در یک روش معنی دار پردازش می کنند تا اطلاعات به روز رسانی شده آن، برای تصمیم گیران در حوزه هایی نظیر حوزه های مالی ، تولید و … قابل استفاده باشد.

او با اشاره به اینکه تکنولوژی های شبکه سازی خیلی فراتر از تلفن و فاکس گسترش یافته اند، اضافه کرد: امروزه مردم به واسطه اتصال مبتنی بر باند پهن به شبکه ، با سرعت بالایی از طریق وب سایت ها به تعامل پرداخته و اسناد ، فایل ها و محتوای چند رسانه ای را می توانند با هم اشتراک بگذارند.

این دکترای متخصص (ph.D) برنامه ریزی شهری افزود: تکنولوژی های چند رسانه ای ، اطلاعات دیجیتالی را به قالب مشتری پسند در می آوردند ، به گونه ای که قابل خواندن ، گوش دادن و تماشا هستند. تکنولوژی های شناسایی دیجیتالی ، امنیت تراکنش در میان شبکه ها را برقرار کرده ، از محرمانگی داده ها حفاظت کرده و به یک صنعت کمک می کنند تا کالاها را در طول فرایندهای مختلف تولید و تحویل ردیابی کنند.

آزادفلاح معتقد است: برآورد تاثیر  ict به تنهایی مشکل است زیرا عرصه های توسعه ای مختلف دیگر به طور هم زمان توسعه شهری و مدیریت شهری را تحت تاثیر قرار می دهند.

این دکترای متخصص (ph.D) برنامه ریزی شهری عنوان کرد: استقرار و نشر تکنولوژی های اطلاعات مستلزم توجه به مقوله های دسترسی ، زیر ساختار مناسب و محتوای مناسب است . در همین راستا، به کارگیری سیستم های ict می توانند کارایی و بهره وری را افزایش دهند (به خصوص در اقدامات روتین، تولید و توزیع ) .

او با بیان اینکه شفافیت در سایه خدمات و انتشار اطلاعات، افزایش می یابد، یادآور شد: ict می تواند میزان کنترل را بر حسب فعالیت های نظارتی در مواردی چون ترافیک، جرم و … و اندازه گیری بسیاری از متغیرها در زمان واقعی افزایش دهد. چیزی که به تصمیم گیری بهتر می انجامد.

آزادفلاح گفت: در سطح حکومت محلی ، ict ، پتانسیلی را برای ارتقای کیفیت خدمات و سیاست های مربوط به آنها ایجاد می کند. به خاطر جهانی شدن و توسعه سیستم های ict ، سرعت انتشار اطلاعات و دانش به نحو چشم گیری افزایش یافته است. تکنولوژی ها ، مفاهیم و ایده های جدید، خیلی سریع حالت عمومی به خود گرفته و به آسانی قابل اقتباس است و پیشرفت در حوزه های دانش را تسریع می بخشد.

این دکترای متخصص (ph.D) برنامه ریزی شهری بیان کرد: توانمندی در ایجاد شبکه ها ، ستون فقرات جامعه اطلاعاتی در حال ظهور را تشکیل می دهد. ظهور تکنولوژی های شبکه سازی را می توان به منزله بنیادی ترین اقدام در توسعه جوامع اطلاعاتی عنوان کرد. شبکه سازی خود به صورت شکل سازمانی غالب در آمده است. شبکه سازی ، صورت بسیار پیچیده تری به جهان داده و چالش هایی را فرا راه تصمیم گیران بخش عمومی و خصوصی قرار می دهد. زیرا آنها می توانند با افزایش تعداد سهام داران و افراد ذی نفع ، از بسیاری از وجه نظرها مورد نظارت قرار گیرند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.