شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Monday, 22 July , 2024
امروز : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 18531
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 24 خرداد 1401 - 13:08 | 184 بازدید | ارسال توسط :

امیدوارم راه دعایی را ادامه دهم

نماینده ولی فقیه در موسسه اطلاعات گفت: امیدوارم راه دعایی را ادامه دهم زیرا ایران دارای تنوع قومیت است و به چندصدایی اما همگرا نیاز دارد و با یک سلیقه رسانه‌ای نمی‌توان کشور را اداره کرد.

امیدوارم راه دعایی را ادامه دهم

اخلاق مرحوم دعایی یک فضای جدیدی را در رسانه‌ها ایجاد کرد

 احمد مسجدجامعی در این مراسم گفت: ادب و اخلاق دعایی یک فضای اخلاقی را در رسانه‌ها ایجاد کرد. هیچوقت ندیدیم که از کسی شکایت کند یا کسی از روزنامه اش شکایتی داشته باشد. دعایی نسبت خود را با قدرت تعریف می کرد و در جایگاهی قرار می گرفت که بتواند قدرت را نقد کند ولی فریاد نمی کشید و قدرت را در خدمت مردم به کار می گرفت و هیچوقت از نسبت نزدیکی که با قدرت داشت برای مسائل شخصی از آن بهره نمی گرفت.

وی افزود: تجربه زندگی در کنار مردم محروم یکی از ویژگی های مرحوم دعایی بود که در تاریخ مطبوعات ۴۰ ساله ایران ثبت خواهد شد و نماد بزرگ اخلاق و نماد بزرگان اخلاقی خواهد بود. ما روزنامه های بسیاری داشتیم که نتوانستند نسبتی با فرهنگ مردم و مسائل مذهبی برقرار کنند.

مسجدجامعی ادامه داد: دعایی حریم قدرت و مناسباتش را تعریف می کرد و هیچوقت آن را مبنای مسائل خود قرار نمی داد. دعایی در رفتارش نشان داد که افراد سلیقه های متفاوتی دارند و باید به همه سلیقه ها احترام گذاشت.

دعایی فکر توسعه بود

جلال رفیع روزنامه نگار، طنزپرداز و نویسنده گفت: در شبکه مجازی دیدم کسی ضمن تصدیق خوبی های دعایی نوشته بود صرف این خصلت های حسنه راه به جایی نمی برد و ما را به توسعه نمی رساند.

وی افزود: به نظر من اما دعایی از معدود مدیرانی بود که دیدگاه توسعه یاب داشت. بعد از جنگ پیش بینی کرد که تهران بزرگ می شود و جغرافیای روزنامه را باید تغییر می داد. به همین دلیل موسسه را در کناره بزرگراه ها قرار داد ته به همه جای تهران دسترسی داشته باشد.

رفیع گفت: وی ساختمان های کوچک و بسیار در این منطقه ساخت. سال ۱۳۷۱کلنگ افتتاح ساختمان را زد و سال ۱۳۷۷ کارکنان موسسه را به این ساختمان منتقل کرد. نگهداری تجهیزات سابق و ایجاد موزه و آموزش نوین، جدیدترین روش های چاپ جهان از برنامه های دعایی بود. ماموریت دادن دعایی در سال ۶۹ به یکی از مدیران موسسه اطلاعات برای دسترسی به فناوری های روز بود.

رفیع ادامه داد: همه این ها نشان می دهد که دعایی به دنبال توسعه کمی و کیفی موسسه بود و یکی از کارهای کیفی وی دعوت از نخبگان بود. تاسیس مجله سیاسی یا حکمت و معرفت یا مجله ادبستان، اطلاعات جبهه، انتشار بیش از هزار کتاب تالیفی و ترجمه، از دیگر کارهایی بود که دعایی توانست نخبگان را به سوی خود جذب کند.

نگاه انسانی به همه امور داشت

حجت‌الاسلام محمدرضا مهدوی راد پژوهشگر مذهبی و استاد دانشگاه با اشاره به آیه دهم سوره حدید گفت: دعایی هم قبل از پیروزی و هم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حضور داشت.

وی افزود: آنچه در نگاه و رفتار دعایی عیان بود نگاه انسانی به همه، فارغ از مرز درست نکردن برای افراد بود. پیامبر فرمود: سه چیز از نگهبان های الهی است، اول زیارت برادر مومن است که همچون زیارت خداست.
مهدوی راد با اشاره به ساده زیستی مرحوم دعایی گفت: عباس صالحی یک انسان فرهنگ گستر است. در ۷۰ سال گذشته هر کسی وارد حوزه علمیه قم شده از درس های مرحوم پدر ایشان بهره برده است.

وی با اشاره به دانش حوزوی و مطالعات سید عباس صالحی و همچنین اخلاق و تواضع وی افزود: مقاله های متعددی از وی درباره مسائل مختلف تولید شده است.

روزنامه نگاری صلح ادامه خواهد داشت

محمدمهدی فرقانی استاد دانشگاه گفت: شهادت می دهم صالحی اشبه الناس به دعایی است و روزنامه‌نگاری صلح را در موسسه اطلاعات ادامه خواهد داد.

وی افزود: ۵۰ سال در حرفه روزنامه نگاری سربازی کردم و خاطرات بسیاری با مرحوم دعایی داشتم. او تنها مدیر روزنامه ای بود که پذیرای دانشجویان برای گذراندن درس های عملی روزنامه نگاری بود.

وی افزود: توسعه آمرانه راه به جایی نمی برد و توسعه باید از پایین به بالا حرکت کند و به همین دلیل نیاز به شهروندان آگاه و پیگیر داریم. اگر قرار است توسعه از قاعده شکل بگیرد به انسان های همچون دعایی نیاز داریم.

فرقانی ادامه داد: روزنامه ها و رسانه ها بیشتر ریل سازی می کنند که باعث پراکندگی می شود در حالی که جامعه نیاز به همگرایی دارد. بسیاری از رسانه به تاسی از سیاست به دنبال سخت زبانی هستند، در حالی که ما نیاز به نرم زبانان با منطق نیاز داریم. ما به تفاهم نیاز داریم.

 سید حسین دعایی فرزند مرحوم دعایی گفت: اگر همراهی کارکنان روزنامه اطلاعات نبود این پیشرفت ها حاصل نمی شد.

وی که با بغض و گریه سخن می گفت، از حضور اصحاب فرهنگ و رسانه و بزرگان در برنامه های مرحوم دعایی تقدیر و تشکر کرد.

کارهای دعایی ماندگار خواهد شد

حجت الاسلام عبدالحسین معزی از دوره آشنایی خود با مرحوم دعایی و وفاداری، تواضع و جوانمردی وی سخن گفت و افزود: حسن خلق دعایی به گونه ای بود که همه از اخلاق وی سخن می گویند. بلندطبعی، رشادت و شجاعت از دیگر ویژگی‌های جوانمردان است که در اخلاق دعایی دیده می شد.

معزی افزود: او یک انسان خالص و مومن بود که در عمل باور راسخ و عمیقی به حضرت امام (ره) و رهبر انقلاب داشت.

وی با اشاره به مبارزات مرحوم دعایی و فعالیت های رسانه ای وی اضافه کرد: ایشان پس از پیروزی انقلاب وارد کار سیاست شد و به عنوان اولین سفیر ایران در عراق از سوی امام خمینی منصوب شد.
وی افزود: دعایی تا روز آخر طلبه بود. شش دوره نماینده مجلس و ۴۲ سال مسئول روزنامه بود ولی هیچوقت حقوق نگرفت و به شهریه طلبگی اکتفا کرد و چنین اخلاقی تنها در جوانمردان دیده می شود.

معزی افزود: مرحوم دعایی شایستگی خود را به خوبی نشان داد و کارهای او ماندگار خواهد ماند. موسسه اطلاعات یک سرمایه ارجمند برای کشور است که به همت دعایی این جایگاه ارتقاء یافت و عرصه ای برای سلیقه های مختلف شد.

وی افزود: اگر جامعه توسعه پیدا کند ولی اخلاق نداشته باشد به جایی نخواهد رسید؛ همچون دنیای غرب. بر همین اساس توسعه و اخلاق باید به موازات هم باشد.

معزی اضافه کرد: دعایی مروت و مردانگی داشت و به احتیاجات می رسید. پس از دعایی گروهی از دوستان وی نگران جانشین وی بودند و رهبر انقلاب برای مدیریت اطلاعات فردی را انتخاب کردند که به نگرانی ها پایان داد.

وی با اشاره به فعالیت‌های صالحی گقت: صالحی با داشتن روحیه ای اهل تعامل این موسسه را اداره خواهد کرد.

معزی افزود: صالحی برادر شهید است ولی بزرگواری وی به گونه‌ای است که تا کنون به آن اشاره نکرده است. صالحی به همراه عده ای از پژوهشگران در سال ۸۱ نامه ای درباره نواندیشی دینی به رهبر انقلاب نوشتند و رهبر در پاسخ از اندیشه ایشان تجلیل کردند. در دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارهایی انجام دادند که فراموش نخواهد شد.

در این مراسم معزی با قرائت حکم رهبر معظم انقلاب، حکم مسئولیت سید عباس صالحی را به وی سپرد.

سید عباس صالحی در این مراسم از اعتماد رهبر انقلاب تشکر کرد و گفت: همسر مرحوم دعایی و دختران و پسران وی جزو خانواده ای هستند که عطر وجود دعایی را دارند و من روز جمعه برای اجازه، خدمت این عزیزان رسیدم. چون معتقدم اینجا خانه دعایی است.

وی افزود: در هشت سالی که مسئولیت داشتم، مرحوم دعایی را می دیدم که به دنبال گره گشایی از کار مردم بود. او به جای گره زدن با سماجت و ملاحت گره ها را می گشود.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برای من سخن گفتن در این جلسه سخت است. چون این موسسه با نام دعایی عجین است و پا گذاشتن در جای پای دعایی سخت است و من امیدوارم راه دعایی را ادامه دهم.
وی با استقبال از نظرات پیشکسوتان در روزنامه اطلاعات گفت: در فرصتی مناسب بررسی خواهیم کرد که بنگاه بزرگ اطلاعات در چه ضلعی قرار می گیرند. البته رهبر انقلاب در حکم خود به خوبی این موضوع را بیان کردند.

صالحی افزود: وی با اشاره به فرهنگ اقلیمی ایران گفت: ماهیت ایران همانطور که جنگل و دشت دارد تنوع قومیت ها به ضرورت چندصدایی اما همگرا نیاز دارد. حزب رستاخیز و یک سلیقه رسانه ای نمی تواند کشور را اداره کند که رهبر انقلاب نیز بر آن تاکید داشتند.

وی افزود: هر مقداری که رسانه رسمی را چند صدایی کنیم. رسانه های غیر رسمی را رسمی تر می کنیم، در حالی که رسانه‌های غیر رسمی مرکز جدال و نفرت هستند نه مرکز آرامش.
صالحی افزود: جامعه ایران جامعه طیفی است، نه قطبی و لذا امکان ندارد با یک طیف بتوان حکومت کرد و اقتدار فرهنگی ایجاد کرد. این حکم رهبر انقلاب را به فال نیک می گیرم چون می تواند فصل جدیدی در فضای رسانه‌ ای باشد که در چارچوب اخلاق و منطق می توان حرکت کرد. کسانی می گفتند دعایی در فضای مناسبات رهبری قرار دارد در حالی که وی در فضای مناسبات استراتژیکی نیز قرار دارد.

به گزارش ایرنا، رهبر انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در هجدهم خرداد طی حکمی سید عباس صالحی را به عنوان نماینده ولی فقیه در موسسه اطلاعات و روزنامه اطلاعات و مدیرمسئول این روزنامه منصوب کردند. در حکم رهبر معظم انقلاب آمده است: روزنامه‌ کهنسال اطلاعات در دوران نظام جمهوری اسلامی همواره نماینده و نمایشگر یکی از اضلاع نظام و انقلاب و سخنگوی قشرهایی از مردم عزیز بوده که غالباً سخن آنان بیش از هر جای دیگر در این روزنامه انعکاس می‌یافته است. چند وجهی بودن نگاه‌ها و سلایق سیاسی در میان نخبگانی که در اعتقاد راسخ به انقلاب و نظام اسلامی مشترکند، وجود روزنامه‌ای با این خصوصیت را مفید و شاید الزامی می کرده، و اکنون نیز آن‌چنان است.

رهبر انقلاب از مرحوم حجت‌الاسلام دعایی به عنوان برادر انقلابی و پسندیده خصال یاد کرده و افزودند: اکنون پس از درگذشت تأسف‌بار ایشان، جنابعالی با سوابق درخشان علمی و مبارزاتی و انقلابی و تصدی مسئولیت‌های خطیر در نظام جمهوری اسلامی، در صدر فهرست افراد مناسب برای اجرای این مأموریت می باشید.

صالحی از مرداد سال ۱۳۹۶ در دولت دوازدهم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی را نیز در کارنامه خود دارد.

پیش از این حجت‌الاسلام سیدمحمود دعایی از سال ۱۳۵۹ سکاندار موسسه و روزنامه اطلاعات بود که در ۱۵ خرداد ماه جاری در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.