شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Monday, 22 July , 2024
امروز : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 18906
  پرینتخانه » بین الملل, خبر ویژه تاریخ انتشار : 03 تیر 1401 - 12:47 | 113 بازدید | ارسال توسط :

اقدامات عملی چین در جهت برقراری صلح جهانی

جهان به کدام سو حرکت می کند؟ صلح و یا جنگ؟ توسعه و یا رکود، گشایش و یا بسته‌تر شدن؟ همکاری و یا رویاروی؟ شی جین پینگ رییس جمهور چین در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه مجمع صنایع و بازرگانی کشورهای گروه بریکس که ۲۲ ژوئن برگزار شد، این سوالات عصر کنونی را مطرح کرد.

اقدامات عملی چین در جهت برقراری صلح جهانی
به گزارش چراغ امید؛ رییس جمهور چین در سخنان خود گفت که ما باید ضمن همبستگی و همآهنگی، حفظ مشترک صلح و ثبات جهانی و کمک به یکدیگر، به طور مشترک به توسعه پایدار جهانی یاری کنیم و برای همکاری با منافع مشترک، گسترش درهای باز مشترک اقدام کنیم. این پیشنهادهای رییس جمهور چین پیام حفظ صلح و یاری به توسعه را به همراه داشت و بازتاب  خواسته مشترک مردم کشورهای مختلف جهان و نیز پاسخ همه جانبه به سوالات یاد شده است.

امنیت پایه پیشرفت است. شی جین پینگ در سخنان خود با مروری بر دو جنگ جهانی و رویارویی جنگ سرد اظهار داشت که بحران اوکراین زنگ هشدار به جهان است. جامعه جهانی باید با انصراف از بازی مجموع صفر، با سلطه‌جویی و زورگویی سیاسی مخالفت کند. این سخنان رییس جمهور چین نه تنها علل بروز ناآرامی های کنونی در جهان را تشریح کرد بلکه به راه حل نیز آن اشاره کرد که بسیار مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفته است.

توسعه تضمین کننده صلح  و نیز کلید حل مسایل گوناگون و تحقق رفاه و سعادت مردم به شمار می رود. با این حال، برای تحقق توسعه باید قوانینی را رعایت کرد. برخی کشورهای غربی در حال حرکت در مسیر مخالف با این قوانین هستند.

برای نمونه، آمریکا و هم پیمانانش تحریم و فشار حداکثری را علیه روسیه اجرا کرده اند که به بازار جهانی انرژی و غلات آسیب وارد کرده است. صدور و اجرای قانون تحریم محصولات شین جیانگ چین، مشکلات زنجیره صنعتی و عرضه را تشدید کرده و موانع بیشتری برای احیای رشد اقتصادی جهانی ایجاد کرده است.

توسعه کلید اصلی برای حل مسایل گوناگون و نیز موضوع اصلی نشست سران کشورهای گروه بریکس است. همکاری در گروه بریکس نمونه موفقیت چندجانبه گرایی و نیز دستآورد در مسیر اولویت به توسعه، تمرکز به مردم و بهره مندی مشترک و جامعیت و در عین حال از موضوعات اصلی ابتکار توسعه جهانی ارائه شده از سوی چین است که تلاش چین برای ایجاد جامعه توسعه مشترک جهانی را نشان داده است.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.