شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Monday, 22 July , 2024
امروز : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 20982
  پرینتخانه » دسته‌بندی نشده تاریخ انتشار : 19 مرداد 1401 - 18:24 | 137 بازدید | ارسال توسط :

اقتصاد چین به موتور جهان تبدیل شده است

این نظرسنجی از افکار عمومی جهانی با عنوان “چین در عصر جدید” از سوی اتاق فکر CGTN رادیو و تلویزیون مرکزی چین و موسسه مدیریت ملی و بوم شناسی افکار عمومی وابسته به دانشگاه ژن مین چین مطرح شد. پاسخ دهندگان شامل ساکنان کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، […]

اقتصاد چین به موتور جهان تبدیل شده است
این نظرسنجی از افکار عمومی جهانی با عنوان “چین در عصر جدید” از سوی اتاق فکر CGTN رادیو و تلویزیون مرکزی چین و موسسه مدیریت ملی و بوم شناسی افکار عمومی وابسته به دانشگاه ژن مین چین مطرح شد. پاسخ دهندگان شامل ساکنان کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور و همچنین کشورهای در حال رشد مانند برزیل، آرژانتین، مکزیک، تایلند، هند، پاکستان، امارات متحده عربی، مصر، نیجریه، کنیا و آفریقای جنوبی هستند. نتایج نشان می ‌دهد که نسبت پاسخ ‌دهندگانی که دستاوردهای اقتصادی چین را بسیار تحسین می ‌کنند، در آفریقا به ۹۱٫۴۶ درصد می ‌رسد. اروپا با ۸۱٫۶۰ درصد و آمریکای شمالی با ۷۸٫۰۹ درصد به ترتیب در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

کشورهایی که در امتداد «کمربند و جاده» قرار دارند بیش از ۶۰ درصد از جمعیت جهان و حدود ۳۰ درصد از اقتصاد جهانی را تشکیل می دهند. این نظرسنجی نشان می ‌دهد که نسبت کشورهای در امتداد «کمربند و جاده» که اقتصاد چین را ستایش می ‌کنند، به طور قابل‌ توجهی بیشتر از کشورهای خارج از کمربند و جاده است و به ۸۴٫۱۳ درصد می رسد. در مقایسه با کشورهای توسعه یافته، پاسخ دهندگان به این نظر سنجی از کشورهای در حال توسعه با ۸۴٫۰۲ درصد، نسبت به اقتصاد چین اعتماد بیشتری دارند.

در سال‌ های اخیر، برخی از غربی ‌ها به بزرگ نمایی درباره «نظریه فروپاشی اقتصادی چین» پرداخته اند، اما نتایج نظرسنجی نشان می ‌دهد که تنها ۲٫۳۸ درصد از پاسخ ‌دهندگان معتقدند که اقتصاد چین در ده سال گذشته «بد» بوده و اکثریت قریب به اتفاق پاسخ دهندگان باور دارند که اقتصاد چین به اقتصاد جهانی اطمینان و اعتماد بخشیده است.

در این نظرسنجی، ۷۶٫۶۵ درصد از پاسخ دهندگان معتقد بودند که تولید ناخالص داخلی سرانه چین از ۶۱۰۰ دلار به بیش از ۱۲۰۰۰ دلار در ده سال گذشته افزایش یافته است، “این دستاورد قابل توجه است.” در تمام قاره های جهان، نسبت پاسخ دهندگانی که معتقدند “چین در حال ثروتمندتر شدن است” به طور کلی بیش از ۷۰ درصد است.

در ده سال گذشته، نزدیک به ۱۰۰ میلیون نفر از مردم فقیر روستایی در چین همگی از فقر رها شده اند، که یک معجزه در تاریخ فقرزدایی انسان محسوب می شود. در میان عوامل متعدد دستاورد تاریخی در کاهش فقر، اکثریت قریب به اتفاق پاسخ دهندگان جهانی بر این باورند که «اقتصاد چین رشد سریع خود را حفظ می کند» و «رهبران چین مصمم هستند و قویا به سمت اهداف خود حرکت می کنند»، دو عامل اصلی مهم هستند.

در نظرسنجی جهانی یادشده، اکثریت قریب به اتفاق پاسخ دهندگان نگاه مثبت به مردم چین دارند که در این میان فضیلت سنتی «سخت‌کوشی و انگیزه» چینی ها در رتبه اول قرار دارد. ۸۴٫۴۲ درصد از پاسخ ‌دهندگان آفریقایی و ۷۱٫۱۸ درصد از پاسخ ‌دهندگان اروپایی نسبت به این دیدگاه اعتقاد قوی دارند. علاوه بر این، ۷۰٫۹۶ درصد از پاسخ دهندگان از کشورهای حاشیه «کمربند و جاده» و ۷۴٫۲۶ درصد از پاسخ دهندگان از کشورهای در حال توسعه نیز همین دیدگاه را بیان کردند.

با توسعه سریع تکنولوژی امروزه، پیشرفت تکنولوژیکی چین تاثیر عمیقی بر پاسخ دهندگان جهانی گذاشته است. در این میان، پاسخ دهندگان بیشتر نسبت به «توسعه نسل پنجم فناوری ارتباطات سیار (۵G)» چین دیدگاه کاملا مثبت دارند که این رقم در آفریقا به ۷۳٫۸۷ درصد رسیده است. علاوه بر این، موضوع دومی که پاسخ دهندگان از کشورهای مختلف را تحت تاثیر قرار داده، «هوش مصنوعی» و سوم «راه ‌آهن تندرو» چین است. در اروپا، ۵۲٫۷۷ درصد از پاسخ دهندگان تحت تاثیر پیشرفت فناوری هوش مصنوعی چین قرار گرفته اند. در آفریقا، ۵۵٫۲۸ درصد از پاسخ دهندگان راه آهن تندرو چین را تمجید کردند.

براساس گزارشات، نسبت پاسخ دهندگان در این نظرسنجی در بین کشورها نسبتا متعادل است. میانگین سنی پاسخ دهندگان جهانی ۳۸٫۶۴ سال است و ۵۴٫۷۱ درصد از پاسخ دهندگان دارای مدرک لیسانس یا بالاتر هستند که از این تعداد ۱۵٫۲۲ درصد فوق لیسانس و دکتر هستند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.