شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Saturday, 13 July , 2024
امروز : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 20158
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : 30 تیر 1401 - 15:34 | 168 بازدید | ارسال توسط :

آمریکا نمی خواهدرقابت چین به حدی افزایش یابد که از کنترل خارج شود/ ایجاد جاده ابریشم برتری آمریکا را از بین می برد

جاده ابریشم که چین به دنبال راه اندازی آن است، شرایطی فراهم می کند که ارتباط میان دنیای شرق و غرب و البته با هزینه بسیار کم برقرار شود. پس طبیعی است که آمریکایی ها تمایلی به راه اندازی این پل ارتباطی نداشته باشند و نخواهند که کالا از غرب به شرق و بالعکس تبادل شود. همچنین رقابت چین به حدی افزایش یابد که از کنترل آنها خارج شود.

آمریکا نمی خواهدرقابت چین به حدی افزایش یابد که از کنترل خارج شود/ ایجاد جاده ابریشم برتری آمریکا را از بین می برد

بعد از جنگ جهانی دوم تا کنون آمریکا تلاش کرده است تمامی مسیر های هوایی، دریایی و زمینی را کنترل کند تا تجارت بین المللی را در اختیار داشته باشد. آمریکا می خواهد تا همیشه جایگاه اقتصادی خود را در جهان حفظ کند و به طور قطع ایجاد جاده ابریشم موجب می شود برتریش از بین برود و یا تضعیف شود. به همین دلیل به هر کاری دست می زند تا این جاده راه اندازی نشود.
جاده ابریشم از قرن ها پیش وجود داشته است. آمریکا نیز با اشغال افغانستان و راه اندازی جنگ در سوریه، عراق و البته ایجاد حکومت اسراییل، سعی کرده است مقابل این طرح بایستد و از راه اندازی آن جلوگیری کنند. هدف آمریکا این است که کل مسیرهای طرح فوق را در دست داشته باشد.
این جاده شاید باعث توسعه اقتصادی چین نشود اما قدرت اقتصادی بسیار بالایی دارد و بر اساس برآوردهای کارشناسان این حوزه تا سال ۲۰۳۰ اقتصادش بر اقتصاد آمریکا غلبه می کند. این در حالی است که اگر آمریکا کنترلش را بر مسیرهای تردد و تجارت جهانی از دست بدهد، جایگاه خود را به عنوان ابرقدرت اقتصادی نیز از دست می دهد. اگر این جایگاه را از دست بدهد موجب فروپاشی اش می شود. به همین دلیل آمریکا تلاش می کند تا جهان را بهم بریزد تا خودش را حفظ کند.
چین حدود ۵ هزار میلیارد دلار برای راه انداختن جاده ابریشم، بودجه صرف کرده است. این مسیر که ارزانترین جاده تجارت جهانی به شمار می رود به چندین دلیل بر مسیرهای دیگر برتری دارد. در این راستا گروه هفت برای مقابله با چین ۶۰۰ میلیون دلار یعنی۱۰ درصد مبلغی را که این کشور در نظر گرفته است را مدنظر دارند و به احتمال زیاد این پول را برای جنگ روانی و مقابله رسانه ای با جاده ابریشم صرف خواهند کرد تا اینکه برای رشد اقتصادی جهانی هزینه کنند.
گروه هفت تحت سلطه آمریکا است. اعضای این گروه کاری از دست شان بر نمی آید چرا که رهبرانشان تحت کنترل آمریکا هستند. دستورالعمل ها از کشور آمریکا ارسال و عمل می شود. حتی منافع اقتصادی کشور خودشان را هم در نظر نمی گیرند. آنها ابزاری در دست آمریکا محسوب می شوند. آمریکا دلار را ۲۵ درصد افزایش داده است. به این معنا که یورو از ۱٫۲ دلار به ۶ سنت رسیده است. ملت اروپا ۲۵ درصد از سرمایه خود را صرف کمتر از یک ماه از دست داده اند برای اینکه سیاست آمریکا در اروپا محقق شود. اروپا نیز هیچ اقدامی برای حفظ منافع مردم خود انجام نداده است.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.