شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Monday, 22 July , 2024
امروز : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 20043
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : 27 تیر 1401 - 14:47 | 93 بازدید | ارسال توسط :

آشنایی بیشتر جهان با شین جیانگ واقعی

سفر شی جینگ پینگ رییس جمهور چین به منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ، جهان را با یک شین جیانگ واقعی آشناتر کرده است. شخصیت های کشورهای مختلف از جمله کشورهای مسلمان نشین در واکنش به این سفر، مشترکا عنوان کرده اند که زندگی سعادتمندانه مردم شین جیانگ یک واقعیت تکذیب ناپذر است. آینده شین جیانگ نیز بهتر خواهد بود.

آشنایی بیشتر جهان با شین جیانگ واقعی

چمونیل، رئیس انجمن توسعه روابط کامبوج- چین درباره سفر اخیر رهبر چین به شین جیانگ گفت: شین جیانگ به دستاوردهای بی سابقه ای دست یافته و آینده آن قطعا بهتر خواهد بود.

مصطفی سعید که به سه شهر ارومچی، کاشغر و قارامای شین جیانگ سفر کرد نیز گفت: در این سفرها یک شین جیانگ در حال توسعه باثبات و شادی و لذت از زندگی مشترک مردم همه اقوام این منطقه را شاهد بودم.

او تاکید کرد، هر روز در این منطقه ماجراهایی پیرامون وحدت اقوام رخ می دهد و این ماجراها باید در معرض دید مردم جهان قرار گیرد.

تحلیلگران رسانه های کشورهای مسلمان نشین نیز به سفر اخیر رهبر چین به شین جیانگ واکنش دادند.

کمال گابال، ستون نویس رسانه جریان اصلی «الپیرامید» مصر که نیز بارها از شین جیانگ دیدار کرده است، در ستون این روزنامه نوشت: شین جیانگ امروز سیاست باثبات، جامعه هماهنگ و اقتصاد در حال رشد دارد و مردم همه اقوام در این منطقه از هماهنگی، صلح، رفاه و خوشبختی برخوردارند؛ من همچنین متوجه شدم که حقوق و رسوم مردم این منطقه کاملا مورد تضمین و احترام قرار دارد و در این راستا شادی آن ها را احساس کردم.»

برخی تحلیلگران در واکنش به این سفر رهبر چین، بر تضمین حقوق بشر شین جیانگ تاکید و دروغ پردازی در این باره را رد کردند. مصام رئیس آکادمی چین شناسی نپال در این باره گفت: شین جیانگ بخشی از زمین چین است و اگر قرار باشد برخی مثلا سیاستمداران و رسانه های غرب به مسایل شین جیانگ توجه داشته باشند، آن ها که نه به شین جیانگ رفته و نه با آن آشنا هستند، نباید به شایعه پردازی بپردازند. اگر واقعا می خواهند مراقب شین جیانگ باشند بهتر است پاهایشان را روی زمین این منطقه بگذارند.»

فحل یک دانشجوی نپالی که همراه با دیگر دانشجویان خارجی در چین به شین جیانگ سفر داشته، گفت: شین جیانگ یک منطقه با فرهنگ های گوناگون است. میراث فرهنگی در این منطقه مورد محافظت قرار گرفته است. او گفت: دیدم که مردم از فرهنگ این منطقه لذت می برند و آزادی اعتقاد دینی آن ها نیز مورد احترام و محافظت قرار گرفته است. او افزود: برخی نیروهای ضد چینی در آمریکا و غرب براثر نگرانی از توسعه پایدار چین، مساله حقوق بشر شین جیانگ را مطرح کرده اند که این تنها ابزار آن ها برای سرکوب چین است.

در مورد بهانه گیری از بحث حقوق بشر شین جیانگ برای سرکوب چین توسط غرب، کیم هی گیا، استاد دانشگاه «کوانگ وون» از کره جنوبی نیز نظر خود را ابراز کرده و گفت: آمریکا اخیرا قانون «پیشگیری از کار اجباری اویغورها» را به اجرا گذاشت که بیانگر هژمونی و ذهنیت جنگ سرد سیاستمداران ضد چینی آمریکاست. او گفت: شین جیانگ در پس زمینه رکود اقتصادی جهان و پاندمی کرونا همچنان در پنج ماهه امسال در اشتغال زایی به نتیجه مطلوبی رسیده و در این حالت داغ شدن دوباره مساله شین جیانگ نشانگر آن است که آن ها می خواهند به زنجیره تامین در شین جیانگ حمله کنند و رشد اقتصادی شین جیانگ را سرکوب کنند و در این راستا، سعی دارند سیاست های چین در قبال شین جیانگ، حقوق بشر شین جیانگ و تلاش های چین برای از بین بردن تروریسم در این منطقه را بی اعتبار کنند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.